Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Blisko 45 tys. podróbek zatrzymanych przez policję w Wólce Kosowskiej

Funkcjonariusze mazowieckiej Krajowej Administracji Skarbowej i policji zatrzymali na bazarze w Wólce Kosowskiej blisko 45 tys. sztuk podróbek o wartości ok. 3,5 mln zł - poinformowano w środę w komunikacie Izby Administracji Skarbowej w Warszawie.
Reklama

W komunikacie zapewniono, że tysiące fałszywych znaków towarowych znanych markowych firm, którymi został oznaczony skonfiskowany towar, nie trafi już do obrotu. Chodzi o różnego rodzaju odzież, kosmetyki oraz zabawki.

"Te ostatnie nie posiadały między innymi znaku CE, który gwarantuje, że produkt jest bezpieczny w użytkowaniu. Znak CE, umieszczony na wyrobie, jest bowiem deklaracją producenta, że oznakowany wyrób został wytworzony zgodnie z ustalonymi dla niego wymaganiami, został zbadany i spełnia unijne wymogi dotyczące zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska. Oznakowanie CE dotyczy niektórych grup wyrobów. W przypadku zabawek, znak CE jest obowiązkowy" - zaznaczono.

Jak wskazano, sprzedający świadomie sprzedawali podróbki, z czego chcieli uczynić stałe źródło dochodu. Osoby zamieszane w ujawniony proceder usłyszą zarzuty z art. 305 ustawy Prawo własności przemysłowej. Grozi im za to grzywna, kara ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do 5 lat.

"Funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej zatrzymując podrobione towary, chronią nie tylko własność intelektualną producenta, ale przede wszystkim zdrowie konsumentów. Wiele z tych towarów produkowanych jest bez żadnej kontroli i nadzoru. Niejednokrotnie nie spełniają również norm bezpieczeństwa i mogą być groźne dla zdrowia, a nawet życia użytkownika" - poinformował, cytowany w komunikacie, dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Warszawie, Robert Antoszkiewicz.

"Najczęściej podrabiane są artykuły odzieżowe, obuwie, kosmetyki, zabawki oraz produkty lecznicze, dlatego nasze działania będą kontynuowane" - zapowiedział.

W komunikacie podkreślono, że skuteczność mazowieckiej IAS po wprowadzeniu zmian organizacyjnych i konsolidacji służb diametralnie wzrosła. Dla porównania, w 2017 r. funkcjonariusze celno-skarbowi zatrzymali na terenie Mazowsza ponad 180 tys. sztuk przemycanych towarów, a w roku 2016 niespełna 5 tys. sztuk. Niezmienne pozostają tylko kraje importu towarów pirackich i podrabianych - Chiny, Hong Kong, Malezja i Turcja. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum