Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Eurocash chce wzmocnić bilans i przygotować się na potencjalne przejęcia

Grupa Eurocash, która po pierwszym półroczu ma prawie 156 mln zł EBITDA, liczy, że jej całoroczny wynik zmieści się w konsensusie rynkowym - poinformował w rozmowie z PAP Jacek Owczarek, członek zarządu i dyrektor finansowy Eurocashu.
Reklama

Trzeci kwartał nie zaczął się najgorzej, stąd też mój optymizm co do wykonania konsensusu" - powiedział Owczarek. Główne czynniki, które będą mieć wpływ na wyniki to zachowanie LFL w Delikatesach Centrum i Cash&Carry - dodał.

W drugim kwartale sprzedaż LFL dla stałej liczby hurtowni Eurocash Cash&Carry spadła o 2,67 proc., a w całym I półroczu 2015 r. spadek LFL wyniósł 1,43 proc.

Sprzedaż hurtowa Eurocash dla stałej liczby sklepów sieci Delikatesy Centrum spadła w II kwartale o 3,94 proc., a w I półroczu 0,91 proc. rdr.

Spółka zauważa, że rynek FMCG w I półroczu pozostawał pod wpływem silnej konkurencji i presji deflacyjnej. - Deflacja hamuje, ale ciągle jest tendencja ujemna. W II kwartale wynosiła ona średnio 2,1 proc. wobec 3,7 proc. w I kwartale. Mimo to urośliśmy nie tylko poprzez przejęcia Inmedio i części Kolportera, ale i pozostała część biznesu wzrosła o 2,5 proc. w II kwartale (oraz 3,5 proc. w całym I półroczu), co jest powodem do satysfakcji. W tym otoczeniu zyskujemy udziały rynkowe - powiedział Owczarek.

Dyrektor finansowy zwraca uwagę, że w drugim kwartale, dzięki poprawie efektywności zarządzania kapitałem obrotowym i optymalizacji poziomu zapasów, przepływy środków pieniężnych z działalności operacyjnej wyniosły 466 mln zł wobec 288 mln zł rok wcześniej.

- W tym roku wracamy do korzeni, czyli szybszej generacji gotówki niż w poprzednim roku. W kolejnym kwartale to się udaje, dług grupy mocno spadł z kwartału na kwartał. Próbujemy wrócić do silnego bilansu i przygotować go, gdyby były okazje konsolidacyjne - powiedział Owczarek. - Mamy szansę dalej zmniejszyć poziom zapasów, przyspieszyć ich rotację - dodał.

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum