Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Eurocash: Przejęcia, nowe projekty i pogorszenie wyników

Ten rok nie był najszczęśliwszy dla Grupy Eurocash. Dokonane przejęcia, nowe projekty oraz obniżenie rentowności w formacie cash&carry spowodowały spadek wyników. W sierpniu tego roku Eurocash poinformował, iż był wykorzystywany w mechanizmie wyłudzania VAT przez grupę podmiotów zewnętrznych, co może mieć negatywny wpływ na wynik spółki za 2017 rok. Eurocash mimo to nie hamuje tempa rozwoju – w tym roku poinformował o zamiarze przejęcia kolejnej sieci handlowej i rozwijał kilka nowych projektów.
Reklama

Bez wątpienia sieć abc, należąca do Eurocash jest największą siecią franczyzową w segmencie sklepów ogólnospożywczych - na koniec trzeciego kwartału 2017 r. liczyła ona 8.659 placówek. Natomiast sieci partnerskie obsługiwane przez Eurocash Dystrybucja (Groszek, Euro Sklep, Lewiatan, PSD) na koniec września liczyły łącznie 4830 sklepów. Po szyldem Delikatesy Centrum (należącym do Eurocash) działało 1099 sklepów. Na koniec trzeciego kwartału br. sieć Cash&Carry obejmowała 185 lokalizacji.

Eurocash posiada ponad 800 sklepów własnych (na koniec 2016 r., w tym Inmedio 468, EKO 248 oraz 112 sklepów własnych Delikatesy Centrum). Spółka rozwija od 3 lat koncept Kontigo – sieć drogerii ze strefami do testowania kosmetyków i aplikacji makijażu. Kontigo ma obecnie 11 sklepów: jeden w Podkowie Leśnej, dwa w Poznaniu, siedem w Warszawie i jeden w Wołominie. Ponadto, od 2011 roku przy współpracy z Eurocash funkcjonuje w Polsce Gama, spółdzielcza sieć sklepów spożywczych, która zrodziła się z inicjatywy PSD i Spółdzielni Partnerskich. 23 listopada ruszyła 333. Gama w Polsce, a czwarta w Augustowie.

W tym roku Eurocash rozwinął projekt Piwne Terytoria - rozwiązanie do sprzedaży piw rzemieślniczych w niezależnych sklepach spożywczych. Pierwsze Piwne Terytoria zostały otwarte w styczniu tego roku, a w połowie listopada oficjalnie zagościły w 500. polskim sklepie – w Delikatesach Centrum przy ul. Bursaki 29a w Krośnie. Spółka szacuje, że 2017 rok zamknie z około 700 lokalizacjami.

Grupa nie zwalnia tempa przejęć. Po ubiegłorocznym przejęciu sieci EKO, Eurocash przejmie również 100 proc. udziałów w spółkach kontrolujących Mila SA – właściciela sieci 188 supermarketów zlokalizowanych głównie w centralnej Polsce. Wartość transakcji została ustalona na 350 mln zł. 
Transakcja zakupu Mila wpisuje się w strategię Eurocashu - budowy ogólnopolskiej sieci supermarketów opartej na współpracy z partnerami prowadzącymi sklepy franczyzowe, jak i na prowadzeniu własnych placówek wspierających rozwój sieci w nowych regionach kraju.

Do sfinalizowania transakcji potrzebna jest jeszcze zgoda prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który dopatrzył się, że podmioty konkurują ze sobą na 21 lokalnych rynkach i zachodzi pomiędzy nimi relacja dostawca - odbiorca. Urząd skierował sprawę do drugiego etapu postępowania, ale podkreślił, że nie przesądza to o rodzaju decyzji, jaka w przyszłości zostanie wydana. 

Mimo dynamicznego rozwoju, ten rok nie był jednak najszczęśliwszy dla hurtowego i detalicznego giganta. Dokonane przejęcia, nowe projekty oraz obniżenie rentowności w formacie cash&carry spowodowały spadek wyników. Po dziewięciu miesiącach tego roku znormalizowany zysk netto grupy Eurocash wyniósł 75 mln zł wobec blisko 117 mln zł przed rokiem. Narastająco, po trzech kwartałach przychody wzrosły do 17,5 mld zł w 2017 roku z 15,9 mld zł w 2016 roku. Sprzedaż grupy w trzecim kwartale wzrosła o 7,4 proc., ale była o 3,6 proc. niższa od oczekiwań rynkowych.

Spółka tłumaczy, że pogorszenie wyników to między innymi efekt inwestycji w nowe projekty. Zdaniem analityków, słabsze niż oczekiwano wyniki grupy Eurocash to efekt nie tylko zdarzeń jednorazowych i restrukturyzacji w ramach grupy, ale też zmian na rynku. Chodzi o trend przesuwania się klientów do sieci małych supermarketów, sklepów convenience i dyskontów. Na tym cierpi najmniejszy niezależny handel, który pozostaje ważnym klientem Eurocash.

W sierpniu tego roku Eurocash poinformował, iż był wykorzystywany w mechanizmie wyłudzania VAT przez grupę podmiotów zewnętrznych w transakcjach dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. W związku z tym firma może być zobowiązana do zwrotu Skarbowi Państwa podatku VAT. Zgodnie z szacunkiem zarządu kwota zwrotu może wynieść 121 450 511 zł. Spółka złożyła w Prokuraturze Regionalnej w Poznaniu zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa.

Zapłata na zabezpieczenie uregulowania potencjalnego zobowiązania w podatku VAT nie powinna wpłynąć na możliwość prowadzenia normalnej działalności przez Grupę Eurocash, ale może mieć istotny negatywny wpływ na wynik spółki. Negatywny wpływ na zysk netto spółki w 2017 r. wynosi 114 400 861,47 zł (0,82 zł na akcję). Negatywny wpływ na skonsolidowany dług netto Eurocash wyniesie 95 746 902 zł.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum