Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Gmina nie ma prawa stosować zaporowej stawki za handel poza wyznaczonym placem targowym

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu stwierdziło nieważność uchwały Rady Miejskiej w Trzemesznie w sprawie określenia opłaty targowej. Według kolegium, gmina nie ma prawa stosować zaporowej stawki 200 zł za handel poza wyznaczonym placem targowym (handel na pl. św. Wojciecha) - podaje portal trzemeszno24.info.
Reklama

W uzasadnieniu Regionalnej Izby Obrachunkowej ustalenie powyższej stawki nie znajduje umocowania w przepisach prawa. Nie wynika z nich bowiem, aby opłaty targowe mogły być różne dla odrębnych typów targowisk. Według kolegium RIO mogą one różnić się jedynie dla np. targowisk znajdujących się w centrum miejscowości i targowisk leżących poza nim, na przykład na peryferiach gminy.

Jak czytamy w piśmie RIO, na niedopuszczalność znaczącego różnicowania stawek opłaty targowych wskazywały już sądy administracyjne. Stosowanie przez Radę Gminy przepisów prawnych różnicujących wysokość opłaty targowych dla podatników sprzedających towary na jednych targowiskach, w stosunku do drugich - handlujących na sąsiednich targowiskach - stanowi naruszenie przepisów konstytucyjnych - podaje trzemeszno24.info.

Od decyzji Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Poznaniu gmina ma prawo wnieść odwołanie w terminie 30 dni do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum