Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Grupa Chorten liczy na kolejny dobry rok

Rok 2017 był dla Grupy Chorten bardzo udany – ocenia Sylwia Olechno, dyrektor generalny Grupy. W kolejnym roku firma liczy na kontynuację wzrostu wydatków konsumenckich i pozytywny wpływ na mały handel przepisów ograniczających handel w niedziele.
Reklama

- Dla nas był to rok niezwykle udany przede wszystkim pod względem rozwoju polskiej grupy sklepów spożywczych Chorten, do której przyjęliśmy blisko 200 nowych partnerów. Jednocześnie możemy mówić o ekspansji na nowe dla nas województwa – warmińsko-mazurskie, gdzie jesteśmy obecni już od końcówki ubiegłego roku oraz kujawsko-pomorskie, w którym to regionie tworzymy struktury od września tego roku. To oznacza, że sklepy Chorten działają już w 9 województwach – mówi Sylwia Olechno w rozmowie z serwisem dlahandlu.pl.

W tym roku Grupa podpisała kilkadziesiąt nowych umów handlowych z producentami i dystrybutorami, a wiele dotychczasowych udało się przenegocjować w taki sposób, by były jeszcze bardziej korzystne dla właścicieli sklepów działających w Grupie.

W 2017 roku Grupa Chorten zainicjowała też tworzenie nowego konceptu dla małych sklepów – Sasanka. W ramach tego formatu funkcjonuje już ponad 50 punktów handlowych, przede wszystkim z niewielkich miejscowości. We wrześniu firma była też organizatorem II Ogólnospożywczych Targów Grupy Chorten, które są największym tego typu wydarzeniem w północno-wschodniej Polsce. Wystawiło się na nich 120 producentów i dystrybutorów, a w imprezie uczestniczyło blisko 2000 osób.

Jak ocenia Sylwia Olechno, sklepy zrzeszone w Grupie z powodzeniem konkurują z dyskontami.

- W tym roku Grupa Chorten to już 1200 sklepów, które korzystają z ponad 600 wynegocjowanych przez nas umów handlowych z producentami i dystrybutorami. Uważamy to za olbrzymi sukces, także w kontekście tego, co dzieje się u konkurencji. Nie tylko nasza spółka, ale i sklepy w grupie cieszą się rosnącymi obrotami. A są to placówki zarówno o mniejszej powierzchni na szybkie bieżące zakupy „po sąsiedzku”, jak też duże nowoczesne markety – z szeroką ofertą asortymentu świeżego, świetnie zatowarowanymi stoiskami mięsnymi oraz wyborem piw regionalnych. To jest właśnie to, co daje nam przewagę choćby nad dyskontami – mówi dyrektor generalny Grupy.
 
W tym roku spółka liczy na dalszy wzrost wydatków konsumenckich. Zdaniem Sylwii Olechno, kondycja gospodarki w Polsce obecnie wydaje się stabilna i Nowy Rok nie powinien przynieść załamania. - Obserwujemy sukcesywny spadek bezrobocia i wzrost płac, więc liczymy, że w naszej branży także w przyszłym roku przełoży się to wprost na większe wydatki konsumentów - mówi.
 
Co do przepisów ograniczających handel w niedzielę, Grupa Chorten jest z tej zmiany zadowolona, natomiast niepokojące jest wprowadzenie możliwości ograniczenia sprzedaży alkoholu przez samorządy. - Trudno przewidzieć, jak to się przełoży na rzeczywistość i jaki będzie to miało wpływ na nasze sklepy – ocenia Sylwia Olechno.
 
Dodaje, że otoczenie rynkowe nie jest sprzyjające dla Grupy, która działa na rynku zdominowanym przez wielkie zachodnie sieci, co pustoszy polski handel tradycyjny. - Nie oznacza to jednak, że nie potrafimy sobie radzić w takim otoczeniu. Wręcz przeciwnie – umiejętność stworzenia i prowadzenia silnej grupy polskich sklepów w kontrze do zagranicznej konkurencji przyciąga do nas kolejnych partnerów – mówi Sylwia Olechno.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum