Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Karty zbliżeniowe stanowią już ponad 50 proc. wszystkich kart płatniczych

NBP przeanalizował polski rynek kart płatniczych w drugim kwartale br. Duży wzrost zaobserwowano w segmencie kart zbliżeniowych. W systemie VISA karty zbliżeniowe to karty PayWave, natomiast w systemie MasterCard karty takie noszą nazwę PayPass. Według danych szacunkowych na polskim rynku na koniec II kwartału było w obiegu ok. 17, 8 mln kart z funkcją zbliżeniową, co stanowi 51,7% wszystkich kart płatniczych.
Reklama

Liczba kart zbliżeniowych, w porównaniu do kwartału poprzedniego wzrosła o 1,5 mln szt., co stanowi wzrost o 9 ,2 proc. Natomiast w stosunku do roku poprzedniego odnotowano wzrost liczby kart zbliżeniowych o 55 proc.

W bardzo szybkim tempie rośnie liczba transakcji dokonywanych przy użyciu tego typu kart, a co za tym idzie wzrasta również ich wartość. Tak wysoka dynamika wzrostu jest zasługą udanych akcji promocyjnych prowadzonych przez banki oraz organizacje Visa i MasterCard, jak również powiększenia sieci terminali obsługujących karty w technologii zbliżeniowej. Szacuje się, że na koniec czerwca br. na rynku funkcjonowało ok. 132tys. terminali przystosowanych do obsługi tego typu kart.

Placówki akceptujące karty zbliżeniowe są oznakowywane specjalnymi naklejkami informującymi o możliwości dokonania płatności z wykorzystaniem takiej karty.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (2)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum