Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Kasjerzy często nie wiedzą, że ponowne wprowadzenie fałszywki do obiegu jest przestępstwem

Według statystyk, jeden na 10.000 – 20.000 banknotów w Polsce jest fałszywy . Co roku do polskiej komendy policji trafia średnio od 100 do 200 falsyfikatów - podaje firma DCB.
Reklama

- W Polsce większość wprowadzonych do obiegu fałszywek nie jest wykrywana . Aż 60 proc. banknotów wychwytywanych jest dopiero na poziomie skarbca. Oznacza to, że falsyfikaty zostały wprowadzone do obiegu przez kasę - mówi Sylwester Salach, prezes firmy DCB.

Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim brakiem wystarczającej wiedzy kasjerów w zakresie odpowiedniego rozpoznawania fałszywek . Nie potrafią oni odróżnić prawdziwego banknotu od falsyfikatu . Co więcej, wielu pracowników sklepów nie przyznaje się do przyjęcia fałszywki , gdyż nie chce ponosić odpowiedzialności karnej za wprowadzenie jej do dalszego obiegu. Często wydają falsyfikat jako resztę lub sami wymieniają go na swoje własne, przez co ponoszą straty materialne . Kasjerzy często nie wiedzą też, że ponowne wprowadzenie fałszywki do obiegu jest przestępstwem, za które mogą trafić nawet do więzienia.

Pracodawcy rzadko decydują się na profesjonalne szkolenia dla pracowników z zakresu wykrywania falsyfikatów . Nie wiedzą, że taki kurs jest z prawnego punktu widzenia obowiązkowy dla wszystkich, którzy na co dzień zajmują się obrotem gotówką. Osoby obsługujące kasę - bojąc się o swoją pracę - nie podejmują z szefem rozmów na temat udziału w specjalistycznych kursach , gdyż mają świadomość, że w związku z kryzysem finansowym firmy tną wydatki . Nie zmienia to jednak faktu, że tylko profesjonalna wiedza na temat sprawdzania banknotów może pomóc w wykryciu zarówno falsyfikatów , jak i osób produkujących oraz wprowadzających do obiegu fałszywki

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum