Kerdos Group wycofuje wniosek o upadłość

- Zobowiązanie kredytowe Dayli Polska Sp. z o.o. wobec ING Banku Śląskiego było bezpośrednią podstawą złożenia przez poprzedni Zarząd wniosku o ogłoszenie upadłości spółki. Spotkanie doprowadziło do zawarcia porozumienia, w którym uzgodniono terminy spłaty zadłużenia Dayli Polska Sp. z o.o. do dnia 31 grudnia 2015 r. Dayli Polska Sp. z o.o., nie posiada wymagalnych zobowiązań względem ING Bank Śląski tytułem zawartej Umowy Wieloproduktowej – poinformował zarząd Kerdos Group.
Kerdos Group złożył wniosek o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej 13 listopada. Zarząd Kerdos Group poinformował , że podjął decyzję o wniesieniu o umorzenie postępowania i o wycofaniu tego wniosku.
- Wniosek o ogłoszeniu upadłości został złożony 13 listopada br. przez zarząd spółki w składzie Kamil Kliniewski i Jagna Stanecka, na kilka dni przed planowanym walnym zgromadzeniem spółki zwołanym z wniosku akcjonariusza mniejszościowego Romualda Aloisa Kalycioka z porządkiem obrad m.in. zmiany w składzie rady nadzorczej oraz powołanie audytora do spraw szczególnych w związku z sytuacją w spółce (wyprzedaż pakietu akcji spółki posiadanego przez prezesa zarządu, zerwanie negocjacji w sprawie przejęcia Meng Drogerie + SA w Luksemburgu spółki prawa luksemburskiego) - wyjaśnia zarząd Kerdos Group.
18 listopada 2015 r. odbyło się NWZ spółki podczas którego dokonano zmian w składzie rady nadzorczej. Nowo powołana rada nadzorcza dokonała wyboru nowego składu zarządu w osobach Romuald Alois Kalyciok – prezes zarządu oraz Mariusz Kuciński – członek zarządu. 17 listopada 2015 r. rezygnację z mandatu członka zarządu złożyła Jagna Stanecka. Podczas NWZ rezygnację z mandatu prezesa zarządu złożył Kamil Kliniewski - czytamy w raporcie.
- Nowy zarząd spółki niezwłocznie podjął działania mające na celu weryfikację stanu spółki. Przeprowadzona analiza samego wniosku o ogłoszenie upadłości oraz dokumentacji dostępnej w siedzibie spółki prowadzi do konstatacji, iż mógł on zostać złożony przedwcześnie, w złej wierze, mając na celu pokrzywdzenie wierzycieli i akcjonariuszy mniejszościowych spółki - podano.
- Moment jego złożenia poprzedzony wyprzedażą pakietu akcji posiadanych przez prezesa zarządu Kamila Kliniewskiego bezpośrednio po odwołaniu przez zarząd prognoz finansowych spółki, w dniu w którym spółka winna ogłosić raport kwartalny (nie sporządzonego w tym terminie) doprowadził do gwałtownego spadku kursu i zawieszenia notowań akcji spółki notowanych na GPW w Warszawie S.A. i wszczęcia przez Komisję Nadzoru Finansowego postępowania wyjaśniającego w sprawie obowiązków informacyjnych i prawidłowości prowadzenia i informowania o przebiegu negocjacji przejęcia Meng Drogerie + SA z/s w Luksemburgu - czytamy dalej w wyjaśnieniach zarządu.
Zarząd podkreśla też, że cofnięcie przedmiotowego wniosku o ogłoszenie upadłości jest w opisanym stanie zasadne i konieczne, stanowi pierwszy krok do wyjaśnienia statusu obligacji spółki w zakresie ich wymagalności, oraz zapobieżenia utraty istotnych aktywów spółki w postaci udziałów Dayli Polska sp. z o.o.
- Analizując raporty okresowe Dayli Polska sp. z o.o. za okres I półrocza 2015 r. (publicznie dostępne) wykazujące znaczący wzrost przychodów i zysku tej spółki i jej grupy kapitałowej w okresie do 30 czerwca 2015 r., w zestawieniu z prowadzonymi działaniami dokapitalizowania tej spółki w br. (w wyniku podwyższeń kapitału zakładowego w miesiącu czerwcu i wrześniu br. dokonanych za gotówkę Dayli Polska sp. z o.o. uzyskała kwotę ponad 6 mln zł) trudno traktować jako wiarygodne informacje zamieszczone we wniosku o ogłoszenie upadłości dotyczące stanu majątku spółki Dayli Polska sp. z o.o. Spółka ocenia, że osiągnie od Dayli Polska Sp. z o.o. przychody wystarczające na zaspokajanie swoich zobowiązań - tłumaczy zarząd.
Podjęcie decyzji o wycofaniu wniosku o ogłoszenie upadłości jest związane również z zawarciem w dniu 27 listopada 2015 r. porozumienia w przedmiocie restrukturyzacji zobowiązań wynikających z kredytu udzielonego Dayli Polska Sp. z o.o., którego poręczycielem jest spółka. Spółka wskazuje, że bezpośrednią podstawą złożenia przez poprzedni zarząd wniosku o ogłoszenie upadłości było skierowanie do spółki żądania zaspokojenia roszczenia wynikającego z poręczenia przez Wnioskodawcę za dług kredytowy Dayli Polska Sp. z o.o. wobec ING Banku Śląskiego.
Kerdos Group wskazuje, że traktowanie jako przesłanki niewypłacalności Kerdos braku spłaty jednej z rat przez Dayli Polska sp. z o.o. w wysokości ok. 600 tys. zł w połączeniu z realizacją uprawnień banku z tytułu poręczenia udzielonego przez spółkę nasuwa pytanie o możliwe celowe aranżowanie tych okoliczności przez uprzedni zarząd mające na celu wytworzenie pozornych przesłanek dla złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości spółki.
Dotychczasowy zarząd przekazał do publicznej wiadomości informację o wystąpieniu przypadku naruszenia przewidzianego w warunkach emisji obligacji spółki kolejnych serii F, G, H, I, J i K, co w sytuacji złożenia przez obligatariuszy zawiadomień o postawieniu obligacji w stan wymagalności może doprowadzić do konieczności wykupu obligacji do maksymalnej kwoty nawet 35 mln zł. Należy wskazać, że obligacje te terminowo podlegają wykupowi w latach 2016 – 2018 r.
Mając na uwadze, iż znaczna liczba obligacji objęta została przez TC Capital sp. z o.o. na datę objęcia obligacji - spółkę zależną od byłego prezesa Kamila Kliniewskiego, które są dodatkowo zabezpieczone zastawem rejestrowym na udziałach Dayli Polska sp. z o.o. – podmiotu zależnego spółki, który prowadzi zasadniczą działalność operacyjną Grupy Kerdos zaistnienie stanu wymagalności obligacji Spółki prowadzić może do przejęcia części udziałów Dayli Polska sp. o.o. przez TC Capital sp. z o.o., co może wiązać się z osobistymi korzyściami byłego członka zarządu spółki. - W tym stanie sprawy cofnięcie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki jest konieczne i zasadne i nie pozostaje sprzeczne z prawem lub zasadami współżycia społecznego oraz nie zmierza do obejścia prawa, a w szczególności nie prowadzi do pokrzywdzenia wierzycieli spółki - podano.