Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Małe sklepy w 2017 r. traciły udział w rynku. Czy spadek zostanie wyhamowany?

Według danych Nielsena, na które powołuje się Eurocash, w 2017 roku wartość rynku produktów FMCG w Polsce wzrosła w 2017 r. o 4,3 proc. w porównaniu z rokiem 2016. W ubiegłym roku najbardziej traciły małe sklepy, o powierzchni do 40 m2, w których sprzedaż spadła niemal o 5 proc. Natomiast najmocniej – o 9,4 proc. – wzrosły małe supermarkety, czyli sklepy o powierzchni od 100 do 300 m2. Według Eurocash, w kolejnych latach brak jest przesłanek do dalszego znaczącego ograniczania roli handlu małoformatowego.
Reklama

Zgodnie z danymi Nielsen, Całkowity udział wartości sklepów wielkoformatowych w ostatnim roku nie uległ znaczącej zmianie i w 2017 roku wyniósł ok. 57 proc. Udział sklepów małoformatowych w 2017 r. wyniósł blisko 43 proc. i jest na zbliżonym do poprzednich lat poziomie.

W tym samym czasie liczba sklepów małoformatowych spadła o 3,4 proc. osiągając poziom ok. 94,6 tysiąca placówek na koniec roku 2017 (duże, średnie i małe sklepy spożywcze, sklepy specjalistyczne, kioski i stacje benzynowe).

Najszybciej spadającą grupą sklepów małoformatowych są małe sklepy spożywcze o powierzchni do 40 m2 co przekłada się na spadek sprzedaży o 4,9 proc. w porównaniu do roku ubiegłego. Sprzedaż tych sklepów jest natomiast kompensowana wzrostami sprzedaży małych supermarketów o powierzchni od 100 do 300 m2 które zanotowały wzrost sprzedaży o 9,4 proc. r/r, co tym samym jest największym wzrostem zanotowanym na rynku. Sklepy tzw. convenience o powierzchni 40-100 m2 zanotowały wzrost o 1,1 proc. r/r. Kolejnym rosnącym segmentem na rynku były dyskonty, które odnotowały wzrost sprzedaży o 8,7 proc. Dodatnią dynamikę sprzedaży odnotowały również duże supermarkety (+4,0 proc. r/r), hipermarkety odnotowały spadek sprzedaży, który w 2017 r. notowany był na poziomie -0,5 proc. r/r.

Jak zauważa Eurocash w raporcie rocznym, w ciągu ostatniej dekady zaobserwować można było stopniowe wyrównywanie się udziału w rynku obu kanałów sprzedaży detalicznej produktów FMCG, tj. kanału wielkoformatowego i tradycyjnego. Obecnie wg. danych Nielsen sklepy wielkoformatowe (supermarkety, hipermarkety i dyskonty) kontrolują ok. 57 proc. głównych kanałów detalicznych, a sklepy małoformatowe i specjalistyczne ok. 43 proc.

- W kolejnych latach w opinii Eurocash brak jest jednak przesłanek do dalszego znaczącego ograniczania roli handlu małoformatowego. Przemawiają za tym zarówno uwarunkowania zewnętrzne (struktura demograficzna), jak i wewnętrzne (polegające przede wszystkim na pojawieniu się mechanizmów konsolidacyjno-modernizacyjnych umożliwiającego skuteczne konkurowanie z placówkami wielkoformatowymi). Jednym z przejawów tego trendu jest zrzeszanie się sklepów o powierzchni do 300 m2 w sieciach franczyzowych, zarówno o charakterze tradycyjnym (będących de facto formą programów lojalnościowych), jak i nowoczesnym (silnie wiążącym detalistów ze źródłem zakupów). Zgodnie z szacunkami, liczba sklepów małoformatowych zrzeszonych w sieciach franczyzowych w 2017 r. wyniosła ok. 34,2 tys. (wzrost o 6,7 proc. r/r) – czytamy w raporcie.

Z kolei w kanale hurtowym, w latach 1991-2001 obserwowana była postępująca konsolidacja rynku hurtowej dystrybucji produktów FMCG. Okres ostatnich kilkunastu lat przyniósł redukcję liczby przedsiębiorstw hurtowych zajmujących się sprzedażą produktów FMCG do ok. 3-4 tysięcy podmiotów funkcjonujących obecnie.

Przedsiębiorstwa hurtowe działające na rynku dystrybucji produktów FMCG konkurują przede wszystkim w obrębie zaopatrzenia tradycyjnych sklepów ogólnospożywczych, spożywczych sklepów specjalistycznych (sklepy mięsne, piekarnie, cukiernie, sklepy oferujące warzywa i owoce, sklepy alkoholowe, sklepy rybne) oraz tzw. kanałów alternatywnych obejmujących kioski, sklepy na stacjach benzynowych, HoReCa (hotele, restauracje, catering).

W 2017 roku szacowany udział w rynku hurtowym Grupy Eurocash kształtował się na poziomie 27,2 proc., co oznacza wzrost w stosunku do roku poprzedniego o ok. 0,7 p.p.

Rynek produktów FMCG obejmuje produkty spożywcze, napoje bezalkoholowe, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz chemię gospodarczą i kosmetyki.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum