Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Morawiecki: Stawiamy na mikro i małe firmy

Stawiamy na mikro i małe firmy, które dają utrzymanie milionom Polaków - powiedział podczas wtorkowego expose w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że uczciwi przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc państwa.
Reklama

"Bez państwa i jego instytucji ten rynek nie obroni się przed korupcją, wyłudzeniami podatków, monopolami czy nieuczciwą konkurencją z zagranicy" - powiedział. Dodał, że "dogmatyczni liberałowie mówią, że na rynku nie ma miejsca dla aktywności państwa, to błędny pogląd".

Premier podkreślił, że bez "sprawnych i sprawiedliwych sądów uczciwy przedsiębiorca nie ma szans na walkę z mafiami, z układem, z układem zamkniętym czy z monopolami". "Dlatego właśnie dla gospodarki tak ważne są takie instytucje, jak Centralne Biuro Antykorupcyjne, czy wydziały przestępczości gospodarczej w policji czy w prokuraturze. Dlatego tak ważne są sprawne i sprawiedliwe sądy" - podsumował.

Morawiecki dodał, że "wkrótce zostanie przedstawiony cały pakiet ustaw upraszczających życie gospodarcze z Konstytucją Biznesu na czele".

Konstytucja Biznesu to pakiet ustaw ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej. Tworzą go: ustawa o uproszczeniu przepisów podatkowych; ustawa o Komisji Wspólnej Rządu i Przedsiębiorców oraz Rzeczniku Przedsiębiorców; ustawa proprzedsiębiorcza; ustawa o dereglamentacji działalności gospodarczej; uchylenie ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium PRL działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne.

Najobszerniejszym z projektów składających się na Konstytucję jest projekt Prawa przedsiębiorców. Ma on zastąpić ustawę z 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej. Prawo to ma ustalać podstawowe zasady prawne odnoszące się do przedsiębiorców. Projekty wprowadzają szereg rozwiązań, takich jak - co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; objaśnienia prawne. Przygotowana została osobna ustawa dla inwestorów zagranicznych.

Prawo przedsiębiorców wprowadzi także pojęcie działalności nierejestrowej - działalności na najmniejszą skalę (przychody miesięczne do 50 proc. minimalnego wynagrodzenia), która nie będzie uznawana za działalność gospodarczą i nie będzie podlegać rejestracji w CEIDG (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). Ma ona dotyczyć zwłaszcza drobnego handlu, dorywczo świadczonych usług (np. sporadycznie udzielanych korepetycji) i urzeczywistniać zasadę wolności działalności gospodarczej.

Kolejne zasady w Prawie przedsiębiorców mają dotyczyć: pewności prawa, uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów i słusznych interesów innych przedsiębiorców i konsumentów, profesjonalizmu i odpowiednich kwalifikacji, udzielania informacji, współdziałania organów oraz szybkości działania.

Innym rozwiązaniem ma być "ulga na start" - zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne dla początkujących przedsiębiorców przez pierwsze sześć miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej.

Konstytucja Biznesu przewiduje też utworzenie instytucji Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Planowany jest on jako organ interwencyjny w sprawach, gdzie naruszane są prawa przedsiębiorców. W przypadku skomplikowanych, niejednoznacznych przepisów, na wniosek Rzecznika urzędy mają być zobowiązane do wydawania "objaśnień przepisów".

Rzecznik ma m.in. prowadzić mediacje między przedsiębiorcami a organami administracji i opiniować akty prawne dotyczące przedsiębiorców - jego opinia do projektu ustawy ma "towarzyszyć" projektowi na każdym etapie procesu legislacyjnego.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum