Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrzy skargi sklepów z dopalaczami

4 listopada Naczelny Sąd Administracyjny rozstrzygnie, czy słusznie zamknięto i zakazano działalności sklepom z dopalaczami znajdującymi się w Łodzi i okolicach. Sąd I instancji trzy skargi spółek handlujących substancjami niebezpiecznymi dla zdrowia oddalił - pisze lex.pl
Reklama
W styczniu ubiegłego roku w sklepach na terenie województwa łódzkiego, w których były wprowadzane do obrotu środki zastępcze, została przeprowadzona kontrola. Wcześniej w tych sklepach sprzedawano dopalacze, co potwierdzały wyniki badań Narodowego Instytutu Leków. 

- Przesłanką do podjęcia przez Inspekcję Sanitarną decyzji o natychmiastowej kontroli w sklepach należących do spółek kapitałowo i personalnie powiązanych z ich właścicielem R. G. było zagrożenie zdrowia lub życia ludzi zażywających produkty oferowane do sprzedaży. Inspekcji znane były fakty, że produkty wprowadzane do obrotu były przyczyną zatruć osób je zażywających, często małoletnich i ich hospitalizacji. Potwierdzały to również informacje pochodzące z innych powiatów i województw. Jak wskazał organ, brak reakcji ze strony Inspekcji Sanitarnej oznaczałoby dopuszczenie do sytuacji, w której istniałoby realne zagrożenie dla bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi. Podczas kontroli przeprowadzonej przez PPIS 21 stycznia 2013 r. stwierdzono, że produkty były oferowane do sprzedaży w charakterystycznych opakowaniach w postaci półprzezroczystych torebek foliowych zawierających niewielkie ilości niewiadomego pochodzenia suszu roślinnego lub nieokreśloną substancję czy mieszaninę chemiczną w postaci białego proszku, posiadały nieznany skład i informację o przeznaczeniu innym niż do spożycia przez ludzi. Informacja, ta zamieszczona na produkcie, w istocie sugerowała wręcz takie przeznaczenie. W tej sytuacji Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny zakazał wprowadzania do obrotu na terytorium RP środków zastępczych o nazwach: Imitacja produktu "Ekstrakt Rudy Ogień", "Ekstrakt Rudy Powiew", "Ekstrakt Rdzawy Ogień" i nakazał wycofanie tych produktów z obrotu oraz ich zniszczenie wraz z pokryciem kosztów zniszczenia przez stronę postępowania - opisuje portal lex.pl.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum