Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

NBP zwraca uwagę na to, że banknoty w sklepach nie są właściwie pakowane

Narodowy Bank Polski zwraca się do Polskiej Izby Handlu z prośbą o przekazanie zrzeszonym w niej podmiotom uwag, które mają usprawnić funkcjonowanie obrotu gotówką w Polsce. Według NBP, niewłaściwe pakowanie banknotów w sklepach skraca ich żywotność.
Reklama

- NBP podejmuje działania, które mają usprawnić funkcjonowanie obrotu gotówką w Polsce. Ważne jest zwiększenie trwałości pieniędzy, odporności na fałszerstwa i obniżenie kosztów emisji – napisał NBP w piśmie przesłanym PIH.

Polska Izba Handlu zrzesza 30 000 sklepów, hurtowni spożywczych i drogeryjnych oraz firmy z otoczenia FMCG, a także firmy usługowe. Za jej pośrednictwem NBP chce przekazać największym użytkownikom gotówki, czyli sklepom, uwagi dot. dbania o pieniądze. Jak tłumaczy NBP, leży to w interesie całego społeczeństwa, bo obniża koszty produkcji nowych banknotów i monet. 

- Wpływ na jakość gotówki, a w konsekwencji wpływ na koszty ich emisji, ma sposób pakowania, w szczególności banknotów, jaki odbywa się już na etapie rozliczania kas w punktach handlu detalicznego. Sposób pakowania polegający na łączeniu banknotów i monet w jeden pakiet ma negatywny wpływ na jakość banknotów, co oznacza skrócenie czasu ich żywotności i w konsekwencji wcześniejsze wycofanie ich z obiegu. Rozwiązaniem alternatywnym byłoby rozdzielanie banknotów i monet na dwa odrębne pakiety  – czytamy w piśmie NBP do PIH.

- W imieniu NBP prosimy też sieci handlowe o przekazywanie nam uwag dot. sposobu korzystania z gotówki, które przedstawimy na spotkaniu z bankiem – komentuje Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum