Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Perspektywiczny biznes dla obywateli Ukrainy związanych z Polską

Z siecią Żabka swój biznes franczyzowy prowadzi obecnie już ponad 200 obywateli różnych narodowości mieszkających w naszym kraju. Wśród nich osoby pochodzące z Włoch, Francji, Czech, Białorusi, Kazachstanu czy Armenii. Największą grupę stanowią obywatele Ukrainy.

Podobnie jak Polacy, osoby o innych korzeniach otwierając sklep z Żabką zyskują wyposażoną i zatowarowaną placówkę, pakiet szkoleń, a także szerokie wielowymiarowe wsparcie – logistyczne, serwisowe czy reklamowe. Dołączając do sieci muszą tak jak kandydaci z polskim obywatelstwem przejść proces rekrutacji i szkoleń, założyć własną działalność gospodarczą, a dodatkowo obowiązuje ich certyfikacja językowa i konieczność przedstawienia dokumentów legalizujących pobyt.

Decydując się na uruchomienie Żabki wszyscy nowi franczyzobiorcy potrzebują niewysokiego wkładu finansowego wynoszącego jedynie ok. 5 tys. zł. Sieć otwiera im przy tym drzwi do rozwoju i daje szansę na spełnienie się w roli przedsiębiorców.

Nigdy wcześniej nie pracowałam w handlu. Kiedy 10 lat temu razem z rodziną przyjeżdżałam do Polski  nie znałam języka, dlatego początkowo zajmowałam się sprzątaniem domów oraz biur, z czasem zostałam nianią. Moja bliska koleżanka prowadziła różne placówki franczyzowe, a finalnie rozwijała sklep Żabka. Porównując  warunki współpracy z innymi sieciami handlowymi, to właśnie z oferty Żabka Polska była najbardziej zadowolona. Od zawsze marzyło mi się mieć coś swojego - koleżanka pchnęła mnie do działania i gdy nauczyłam się języka i 3 lata temu otrzymałam Kartę stałego pobytu, rozpoczęłam starania o poprowadzenie swojej Żabki. Początkowo zarządzałam dwoma sklepami, a obecnie jestem franczyzobiorczynią jednej placówki, realizując się osobiście i zawodowo - opowiada Yuliia Popova, franczyzobiorczyni z Wrocławia pochodząca z Ukrainy.

Franczyza – dobry pomysł na biznes

Sieć oferuje przy tym wszystkim współpracującym z nią franczyzobiorcom - zarówno o polskich jak i innych korzeniach – szerokie wsparcie na wielu polach.  Po pierwsze możliwość działania pod znanym szyldem, dostęp do know-how i innowacyjnych technologii, w tym aplikacji Cyberstore do zdalnego zarządzania sklepem, ale także pełne zaplecze logistyczne z dostawami pod drzwi sklepu i serwis sprzętu. Franczyzobiorcy wywodzący się z innych krajów również aktywnie rozwijają się w aspekcie finansowym. Pomiędzy kwietniem a czerwcem 2022 r. w skali kraju ponad 77% wszystkich przedsiębiorców, działających pod szyldem Żabki, osiągnęło miesięczny przychód w wysokości co najmniej 22 tys. zł lub więcej. Dodatkowo, aby zabezpieczyć partnerów przed ewentualnym niepowodzeniem ich biznesu, w Żabce obowiązuje od 2021 r. “Polisa na biznes”, która ma zapewnić ochronę finansową przedsiębiorców w momencie, gdy któryś z nich zakończy współpracę z siecią z ujemnym wynikiem.

Jako że osoby pochodzące z Ukrainy stanowią największą liczbę kandydatów na franczyzobiorców, Żabka wychodzi im naprzeciw. Podaje pomocną dłoń, tłumacząc Umowę Franczyzową oraz dokument “Zasady rozliczeń finansowych”. Na życzenie kandydata wywodzącego się z innego (niż Ukraina) kraju, on również może otrzymać dokumenty w swoich ojczystych językach.

Franczyza z Żabką - jakie kryteria dla obcokrajowców?

Kandydatów o innych niż polskie korzeniach obowiązuje wymóg certyfikacji językowej i odbycie testu znajomości języka polskiego. Składa się on z części pisemnej i ustnej. Osoby aspirujące do roli franczyzobiorcy muszą osiągnąć co najmniej poziom B2 znajomości języka polskiego, aby móc kontynuować proces rekrutacji. Jeśli wynik wypadnie poniżej, mają prawo przystąpić do testu ponownie w późniejszym terminie.

Kolejnym aspektem jest posiadanie poręczycieli. Wszyscy kandydaci z i poza UE przebywający w Polsce krócej niż 2 lata powinni posiadać dla weksla dwóch poręczycieli z polskim obywatelstwem albo opcjonalnie jednego poręczyciela i wnieść kaucję w wysokości 25 tys. zł. W przypadku potencjalnych franczyzobiorców przebywających w Polsce od co najmniej 2 lat, wymagany jest tylko jeden poręczyciel. W tym przypadku niezbędne jest okazanie dokumentów potwierdzających legalny pobyt na terenie Polski przez ostatnie 24 miesiące (paszport z wizą/ami i/lub Karta/y Pobytu).

Jednocześnie osoby, które nie posiadają polskiego obywatelstwa i pochodzą z kraju nienależącego do Unii Europejskiej, muszą okazać dokument w postaci np. zezwolenia na pobyt stały czy zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego UE.

Warunki franczyzy dla wszystkich

Tak samo jak kandydaci z polskim dowodem tożsamości, także osoby spoza naszego kraju ubiegające się o otwarcie własnej Żabki, muszą przejść kilkuetapowy proces rekrutacji i szkoleń. Na część edukacyjną składa się 11-dniowe szkolenie w sklepie trenerskim, poświęcone różnym aspektom zarządzania biznesem oraz placówką pod szyldem sieci, w tym z zakresu HR, finansów, sprzedaży czy obsługi klienta. Część procesu rekrutacji stanowią także spotkania z Managerem ds. Sprzedaży, wybór lokalizacji pod sklep i dopięcie wszelkich formalności. Zgodnie z wymogami polskiego prawa, jako indywidualni przedsiębiorcy – cudzoziemcy chcący poprowadzić swój sklep Żabka, muszą mieć także zdolność założenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Pierwsze miesiące nie należały do najłatwiejszych. Na szczęście od początku miałam dwóch zaangażowanych pracowników. Dodatkowo mogłam i nadal mogę liczyć na wsparcie sieci i jej przedstawicieli, w tym Partnera ds. sprzedaży oraz Partnera ds. szkoleń, a także mojej koleżanki franczyzobiorczyni. Najważniejsze w tym biznesie, szczególnie w pierwszym okresie, są chęci i zaangażowanie, gotowość do tego, że może być ciężko, dobór odpowiednich pracowników oraz, jeśli potrzeba, poproszenie o pomoc - podkreśla Yuliia Popova.

Więcej o procesie rekrutacji na: https://www.zabka.pl/franczyza#warto-wiedziec oraz https://www.zabka.pl/franczyza#otworz-zabke.

 

 

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum