Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PIH krytycznie o projekcie systemu śledzenia wyrobów tytoniowych

15 maja Polska Izba Handlu reprezentowana przez Macieja Ptaszyńskiego wzięła udział w drugiej turze dialogu z Komisją Europejską dotyczącego systemu śledzenia wyrobów tytoniowych wymaganego przez dyrektywę tytoniową. - Zaprezentowany w Brukseli projekt systemu śledzenia stanowi poważne zagrożenie dla funkcjonowania legalnego rynku wyrobów tytoniowych - komentuje na łamach Biuletynu PIH Waldemar Nowakowski, prezes Polskiej Izby Handlu.
Reklama

Każde opakowanie, zaczynając od palety, kończąc na pojedynczej paczce, musi być oznaczone specjalnym kodem zawierającym dane dotyczące miejsca produkcji i kolejnych podmiotów, do których trafia od fabryki aż do detalisty.

Rejestracja w systemie musi następować na każdym etapie aż do ostatniego punktu przed punktem sprzedaży detalicznej. Problemem jest jednak organizacja systemu, która wymusza wystąpienie na każdym etapie przepakowywania o nowy kod do zewnętrznego podmiotu. Sugerowany przez Komisję Europejską czas otrzymania kodu z bazy danych może sięgnąć nawet trzech godzin oraz kolejne trzy godziny na otrzymanie kodu zwrotnego. Spowoduje to paraliż funkcjonowania handlu hurtowego
papierosami.

To jeszcze nie wszystko – dodatkowym obciążeniem jest konieczność podania wszystkich danych dotyczących zakupu towaru na każdym etapie w systemie, takich jak pisemne zamówienie.
W przypadku np. hal cash&carry neguje to sens robienia tam zakupów, ponieważ po przyjściu do takiej hurtowni kupujący i tak musiałby wypełniać pisemne zamówienie. Rezultatem takiego rozbudowania systemu będzie konieczność zatrudnienia w każdej hurtowni pracownika, który będzie zajmował się tylko rozpakowywaniem większych opakowań, przesyłaniem kodów dezaktywujących dla dużego opakowania odbieraniem potwierdzeń, wprowadzaniem otrzymanych nowych kodów dla mniejszych opakowań. Tworzenie kodu przez dostawcę systemu na każdym etapie powoduje, że staje się on coraz większy – może to spowodować wyjście poza możliwości obecnych otwartych systemów np. GS1 i konieczność tworzenia kodu w oparciu o nowe standardy, co wymusi użycie nowych czytników lub drukarek.

Warto pamiętać, że od wielu lat producenci tytoniu wraz z handlem tworzą system śledzenia, który już działa. Może więc dojść do sytuacji, że inwestycje i cała dotychczasowa praca włożona w ten system zostaną zmarnowane, a wprowadzone rozwiązania zdezorganizują lub wyeliminują z rynku handel hurtowy papierosami i utrudnią jednocześnie handel detaliczny – takie właśnie stanowisko zaprezentowała Polska Izba Handlu w Brukseli.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum