Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PIH: Ograniczenie handlu alkoholem może być źródłem dyskryminacji i agresywnych zachowań

Planowane ograniczenie godzin sprzedaży alkoholu do godziny 22 w sklepach czynnych do północy może być niebezpieczne dla personelu sklepu – uważa Maciej Ptaszyński, dyrektor Polskiej Izby Handlu. Ponadto, proponowane rozwiązanie może być przyczyna dyskryminacji niektórych placówek.
Reklama

W grudniu Sejm przyjął ustawę o zmianie ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Zdaniem Polskiej Izby handlu, ten akt legislacyjny nie rozwiązuje problemów związanych z nadmiernym spożywaniem alkoholu, a jest kolejnym rozwiązaniem dezorganizującym pracę legalnego handlu.

- Po ponad roku przerwy nagle – w ciągu kilku tygodni – przyjęto praktycznie bez żadnych konsultacji i wzięcia pod uwagę głosu przedsiębiorców projekt, który daje samorządom możliwość ograniczenia godzin sprzedaży alkoholu po 22 oraz wprowadza istotne obostrzenia związane z otrzymaniem oraz przedłużeniem koncesji na sprzedaż alkoholu. Rozwiązania zastosowane w tej ustawie w żaden sposób nie przyczyniają się do poprawy bezpieczeństwa, natomiast budzą pytania o zgodność z Konstytucją, a konkretnie jej artykułem 32 dotyczącym dyskryminacji – mówi Maciej Ptaszyński,.

Proponowana regulacja wprowadza możliwość zakazu sprzedaży alkoholu w godzinach 22.00- 6.00 na terenie całej gminy lub w wybranych jej rejonach. Jak ocenia PIH, prowadzić to będzie do zróżnicowania w traktowaniu sklepów sprzedających alkohol w różnych lokalizacjach, nawet na terenie jednej gminy oraz w sytuacji, kiedy na przykład dwa sklepy będą znajdować się po dwóch stronach drogi, która dzieli dwie gminy.

- Wybór godziny 22 jest także całkowicie absurdalny - sklepy ogólnospożywcze działają dziś zwykle do godz. 23 / 24. Sytuacja, w której przez ostatnie godziny pracy sklepu pracownik nie będzie mógł sprzedać znajdującego się w zasięgu wzroku klienta towaru, może skutkować jego agresywnym zachowaniem – przestrzega Maciej Ptaszyński.

Dodatkowo postrzeganie godz. 22 jako symbolicznego momentu zakończenia dnia i wejścia w podlegającą zwiększonej ochronie porę nocną nie przystaje już do rzeczywistości. Szczególnie dotyczy to największych miast, których mieszkańcy często kończą pracę o wiele później niż w mniejszych miejscowościach, a w związku z tym na późniejsze godziny przenoszą inne aktywności.

Swoją ofertę dostosowały do tego placówki handlowe, zwłaszcza sklepy ogólnospożywcze w centralnych dzielnicach i na największych osiedlach. Są one często czynne do godz. 23/24. Istotnym elementem ich obrotów jest sprzedaż alkoholu osobom dokonującym zakupów spożywczych – czyli przeznaczonego do spożycia w domach. Ograniczenie tej możliwości może spowodować nie tylko zmniejszenie obrotów legalnego handlu, ale także utrudnienie obywatelom dostępu do sklepów, gdyż z konieczności redukcji kosztów będą one zamykane wcześniej.

- Kolejną kwestią, którą należy zdecydowanie skrytykować w przyjętym projekcie jest kwestia przyznawania zezwoleń. Przyznawanie zezwoleń na podstawie kryterium jak najmniejszej liczby punktów sprzedaży wnioskującego jest oderwane nie tylko od logiki praktyki gospodarczej, ale także od elementarnych zasad zdrowego rozsądku. Kolejnym bezsensownym rozwiązaniem jest przyjęcie kryterium największej odległości od działającego punktu sprzedaży – to są rozwiązania niezwykle dyskryminujące dla przedsiębiorców. Trudno wprost zrozumieć dlaczego wprowadza się rozwiązania tak dotkliwie naruszające swobodę działalności gospodarczej. Co więcej, przez wejście w życie tych przepisów polscy przedsiębiorcy znajdą się w sytuacji, w której przyszłość ich prowadzonych od lat sklepów wielobranżowych będzie stała pod dużym znakiem zapytania. Na fakt utraty przez właścicieli sklepów koncesji na sprzedaż alkoholu będzie miał bowiem wpływ szereg czynników od nich niezależnych – wymienia Maciej Ptaszyński.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum