Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Poradnik: Jak optymalizować koszty zużycia energii

Zużycie energii oraz materiały niezbędne do produkcji, zdaniem przedstawicieli branży spożywczej, generują największe koszty w tym segmencie gospodarki. Stanowią one średnio 2/3 całkowitych wydatków ponoszonych z tytułu funkcjonowania firm. W odpowiedzi na tę sytuację rynkową pojawia się coraz więcej rozwiązań, które prowadzą do oszczędności.
Reklama
Efektywnym sposobem na obniżenie kosztów zużycia energii w przedsiębiorstwie jest modernizacja przestarzałej infrastruktury. Na taki krok decydują się jednak zazwyczaj podmioty dysponujące dużymi budżetami. W przypadku mniejszych zakładów produkcyjnych doskonale sprawdzają się narzędzia o mniej standardowym charakterze.
Aby optymalizować koszty zużycia energii w małych i średnich przedsiębiorstwach warto pamiętać o roli, jaką odgrywa systematyczna dbałość o stan techniczny instalacji. W kontekście optymalizacji kosztów zużycia energii elektrycznej istotnym elementem jest również elastyczność. - Wyjątkowo popularnym i korzystnym z punktu widzenia przedsiębiorców modelem współpracy z dostawcami energii jest Third-party Access - mówi Dorota Czech z firmy Phoenix Contact. - Pozwala on na dopasowanie oferty do indywidualnych potrzeb firmy oraz wybór najatrakcyjniejszego rozwiązania - wyjaśnia. Do znaczącego obniżenia rachunków za prąd może przyczynić się również racjonalne gospodarowanie energią bierną. Opracowanie odpowiedniego systemu kompensacji mocy pozwala utrzymać jej współczynnik na poziomie określonym w umowie z dostawcą i chroni przed generowaniem dodatkowych kosztów.

Firmy, których budżety nie uwzględniają kosztownych modernizacji ośrodków produkcyjnych mogą skorzystać również z szerokiej gamy alternatywnych rozwiązań. Jedną z form szczególnie popularnych wśród podmiotów z branży spożywczej i żywnościowej jest model zakupów grupowych. Inicjatywa ma na celu zrzeszenie możliwie największej liczby niezależnych podmiotów, które wspólnie zgłaszają się do dostawców energii z propozycją współpracy. Negocjacje w imieniu kilkunastu potencjalnych klientów dają możliwość uzyskania wyjątkowo korzystnych warunków umowy. Wsparcia dla działań oszczędnościowych dostarczają również nowe technologie. W tym zakresie rynek oferuje szereg rozwiązań, które nie tylko pozwalają eliminować najbardziej energochłonne jednostki, ale również chronić maszyny przed ewentualnymi awariami. Systemy monitoringu, pozwalają za pomocą niewielkiego nakładu finansowego niwelować koszty związane ze zużyciem energii.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum