Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Prognozy zatrudnienia dla Polski najlepsze w UE. Praca czeka również w handlu detalicznym i hurtowym

Barometr Manpower Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2014 r. wskazuje na duży optymizm pracodawców w Polsce i najwyższą od dwóch lat prognozę netto zatrudnienia + 9 proc., która jest najwyższym wynikiem wśród państw Unii Europejskiej. Najlepsza koniunktura jest przewidywana dla branż: transport/ logistyka/ komunikacja, produkcja przemysłowa, restauracje/ hotele a także handel detaliczny i hurtowy.
Reklama
Prognoza netto zatrudnienia po korekcie sezonowej wynosi +9 proc. To trzeci z rzędu dodatni wynik uzyskany dla naszego kraju i jednocześnie najwyższa prognoza od IV kwartału 2011 r.

Spośród 756 badanych pracodawców, zwiększenie całkowitego zatrudnienia przewiduje 13 proc. firm, 9 proc. zamierza redukować etaty, a 72 proc. nie planuje zmian personalnych. Prognoza netto zatrudnienia przed korektą sezonową wynosi +4 proc.

- Oznaki stopniowego ożywienia rynku pracy obserwujemy w badaniu ManpowerGroup już od kilku kwartałów, jednak takiego wzrostu optymizmu wśród przedsiębiorców w Polsce, jaki obserwujemy obecnie, nie było od ponad dwóch lat, - komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna ManpowerGroup w Polsce. - Pracodawcy, korzystając ze sprzyjającej koniunktury, coraz chętniej tworzą nowe miejsca pracy. Jednocześnie nauczeni doświadczeniem, że rynek pracy nieustannie się zmienia, coraz częściej wdrażają elastyczne formy zatrudnienia a także outsourcing procesów i funkcji. Te coraz bardziej doceniane przez firmy w Polsce rozwiązania zwiększają efektywność przedsiębiorstw, co w dobie niezwykle konkurencyjnej gospodarki jest bardzo istotne. Spodziewamy się, że optymizm pracodawców będzie w najbliższym roku stopniowo rósł - dodaje Iwona Janas.

W I kwartale 2014 r. w ośmiu z 10 badanych sektorach prognoza netto zatrudnienia jest dodatnia. Największy optymizm widoczny jest w sektorze transport/ logistyka/ komunikacja (+20 proc.) oraz produkcja przemysłowa (+14 proc.). Kolejne branże, które uzyskały wysoką prognozę netto zatrudnienia to restauracje/ hotele (+12 proc.) oraz handel detaliczny i hurtowy (+11 proc.). Dodatnie wyniki odnotowano również dla sektorów budownictwo (+7 proc.), finanse/ ubezpieczenia/ nieruchomości/ usługi oraz rolnictwo/ leśnictwo/ rybołówstwo (+5 proc. dla obu), a także kopalnie/ przemysł wydobywczy (+2 proc.). Ujemną prognozę netto zatrudnienia uzyskano dla sektorów energetyka/ gazownictwo/ wodociągi (-9 proc.)
oraz instytucje sektora publicznego (-2 proc.).

- Poprawa dynamiki rynku pracy odzwierciedla sytuację polskiej gospodarki, która jest w coraz lepszej kondycji - stwierdza Iwona Janas i dodaje - Prognozy zatrudnienia dla Polski, niemalże we wszystkich badanych w Barometrze Manpower branżach, w nadchodzących kwartale są zdecydowanie optymistyczne. Korzystny klimat wzmacnia też fakt, że Polska nadal pozostaje krajem atrakcyjnym dla inwestorów zagranicznych. Przekłada się to na tworzenie nowych miejsc pracy, głównie w sektorach usług biznesowych, badawczo-rozwojowym a także spożywczym i motoryzacyjnym. Wszystko to sprawia, że zapotrzebowanie na wykwalifikowanych specjalistów będzie wysokie.

W porównaniu z IV kwartałem 2013 r. prognoza zatrudnienia wzrosła w pięciu z sześciu badanych regionach. Najwyższy wzrost prognozy odnotowano w regionach Południowo-Zachodnim oraz Północno-Zachodnim, odpowiednio o 9 i o 6 punktów procentowych. W regionach Południowym i Północnym prognoza wzrasta o 4 punkty procentowe (dla obu).

W ujęciu rocznym wzrost optymizmu pracodawców odnotowano we wszystkich sześciu badanych regionach. Najbardziej dynamicznie wzrosła prognoza w regionie Południowym, o 17 punktów procentowych. Znaczna poprawa, o 11 punktów procentowych, odnotowana została w regionach Północnym oraz Północno-Zachodnim. Prognoza zwiększyła się, odpowiednio o 9 i o 7 punktów procentowych, w regionach Południowo-Zachodnim oraz Centralnym.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum