Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Przedsiębiorcy uzyskają wpływ na wysokość opłat za muzykę

21 października br. wchodzi w życie nowelizacja Ustawy o Prawie Autorskim i Prawach Pokrewnych, która przyniesie istotne zmiany w funkcjonowaniu Organizacji Zbiorowego Zarządzania w Polsce, a także wpłynie na współpracę tych organizacji z podmiotami gospodarczymi.
Reklama
Podstawowe zmiany w Ustawie dotyczące bezpośrednio przedsiębiorców korzystających z muzyki, to m.in.: włączenie w skład Komisji Prawa Autorskiego, która m.in. zatwierdza tabele stawek wynagrodzeń i rozstrzyga spory dotyczące ich stosowania, przedstawicieli użytkowników praw (płatników) - płatnicy uzyskają wpływ na wysokość odprowadzanych opłat; zmiana trybu zatwierdzania tabel stawek; umożliwienie organizacjom prowadzenia wspólnie inkasa wynagrodzeń, a w przypadku odtwarzania, zobowiązanie organizacji praw pokrewnych do wyłonienia jednego, wspólnego inkasenta (drugi inkasent zostanie wyłoniony dla organizacji zarządzających prawami autorskimi).

Zdaniem Bogusława Pluty, dyrektora OZZ ZPAV, konsekwencje nowelizacji Ustawy są dla przedsiębiorców wyłącznie pozytywne. - Poprzez udział w pracach Komisji Prawa Autorskiego uzyskują wpływ na wysokość płaconych opłat. Po drugie - będą musieli wnosić opłaty co najwyżej na rzecz dwóch instytucji, jednej od praw autorskich, drugiej - pokrewnych, a nie czterech czy sześciu jak dotąd. Po trzecie - wprowadzone reguły zatwierdzania tabel stawek wynagrodzeń, w szczególności w odniesieniu do opłat za odtwarzanie, ujednolicą tabele poszczególnych organizacji, ułatwią orientację w nich i szacowanie kosztów muzyki oraz zlikwidują nierówności w opłatach płaconych przez podobne lokale.

- Nowe tabele powinny odzwierciedlać realną wartość muzyki dla płatnika, więc niezależnie od tego, czy będzie to więcej, czy mniej, stawki te będą odpowiadały rzeczywistej wartości muzyki. Badania przeprowadzone przez OBOP pokazują, że odpowiednio dobierając muzykę może jeszcze na niej zarobić, bo jego klienci gotowi są dodatkowo za tą przyjemność zapłacić. Tak więc muzyka nie jest droga, jest co najwyżej źle wykorzystywana i niedoceniana - dodaje Bogusław Pluta.

I zaznacza, że zmiany przewidziane Ustawą wejdą w życie nie wcześniej niż za półtora roku. - Tyle zajmie zatwierdzenie tabel i powołanie wspólnego inkasenta. W tym czasie, na mocy nowelizacji, obowiązywać będą dotychczasowe tabele i reguły poboru wynagrodzeń. Niemniej jednak już teraz przedsiębiorcy mogą spodziewać się wspólnej polityki informacyjnej organizacji, a z czasem także, być może, ich współpracy polegającej na umożliwieniu podpisania umów z kilkoma z nich jednocześnie - mówi dyrektor OZZ ZPAV.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum