Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PZPTS: Opłaty tylko za lekkie torby plastikowe

Polski Związek Przetwórców Tworzyw Sztucznych opowiada się za wprowadzeniem opłaty, w punktach sprzedaży detalicznej, na lekkie torby plastikowe oraz wyłączeniem z regulacji torebek higienicznych do ochrony żywności.
Reklama

PZPTS zdecydował się na utworzenie grupy roboczej do spraw torebek foliowych. Jej zadaniem będzie wypracowanie sposobów wdrożenia dyrektywy Parlamentu i Rady UE. Państwa członkowskie zostały zobligowane do wprowadzenia odpowiednich przepisów dotyczących torebek foliowych do 27 listopada 2016 roku. Zgodnie z unijną dyrektywą państwa członkowskie będą mogły podjąć działania zapewniające, aby do 31 grudnia 2019 r. roczny poziom zużycia nie przekraczał 90 lekkich plastikowych toreb na zakupy w przeliczeniu na osobę, a do 31 grudnia 2025 r. - 40 takich toreb w przeliczeniu na osobę; lub określić podobne cele wyrażone w wadze. Bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy mogą być wyłączone z celów określających krajowe zużycie.
Państwa UE będą mogły również przyjąć instrumenty zapewniające, aby do 31 grudnia 2018 r. lekkie plastikowe torby na zakupy nie były oferowane za darmo w punktach sprzedaży towarów lub produktów, chyba że wdrożone zostaną równie skuteczne instrumenty. Bardzo lekkie plastikowe torby na zakupy mogą być wyłączone z tych regulacji.

- W odniesieniu do dyrektywy opowiadamy się za wprowadzeniem opłaty na lekkie torby plastikowe w punktach sprzedaży detalicznej oraz wyłączeniem z regulacji bardzo lekkich torebek foliowych o grubości poniżej 15 mikronów (torebek higienicznych do ochrony żywności). Jesteśmy przekonani, że nie ma potrzeby wprowadzania innych środków, zwłaszcza przy braku wiarygodnych danych na temat obecnego zużycia torebek w Polsce - mówi Robert Szyman, dyrektor generalny Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum