Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sery topione z dopłatą i jednoczesnym zakazem sprzedaży w szkołach

Aktualnie polskie prawo przewiduje równolegle dopłaty do serów topionych i zakaz sprzedaży tych produktów - wszystko w tej samej szkole i z tych samych prozdrowotnych względów – powiedział serwisowi portalspożywczy.pl Marcin Hydzik, prezes Związku Polskich Przetwórców Mleka.
Reklama

 - Mimo uwag zgłaszanych do tego wykazu przez Związek Polskich Przetwórców Mleka, Ministerstwo Zdrowia pozostało nieugięte i nie dopuściło do sprzedaży w szkołach m.in. serów topionych, zawierających najwyraźniej zbyt dużo tłuszczu mlecznego zdaniem Ministerstwa Zdrowia, jednocześnie rozporządzenie podpisane przez ministra Zembalę nie zabrania sprzedaży kanapek, w skład których wchodzą masło i sery – tj. dwa podstawowe składniki sera topionego. Już sam ten fakt mógłby się wydawać absurdalny, ale jednak nie to jest w tej sprawie najciekawsze – mówi Hydzik.

Zwraca uwagę, że funkcjonujący w Polsce od 2007 r. program "Mleko w szkole" przewiduje dopłaty m.in. do dostarczanych do szkół serów topionych zawierających minimum 40 proc. tłuszczu. - Teraz mimo obowiązywania wcześniejszych wytycznych, serki zostały zakazane i wycofane ze sprzedaży w sklepikach szkolnych – mówi szef ZPPM.

Więcej na portalspozywczy.pl

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum