Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

W okresie świąt w obiegu może być 9 tys. fałszywych banknotów

Niewiedza Polaków w zakresie wykrywania fałszywych banknotów skutkuje zwiększonym ryzykiem pojawienia się falsyfikatów w obiegu gotówkowym. W kończącym się roku kalendarzowym na 10 000 banknotów 1 był podrobiony. Jeżeli przyjmiemy, że kwota 9 miliardów, którą Polacy wydadzą na prezenty składa się jedynie z 100-złotówek, okazuje się, że w okresie świątecznym w obiegu może znajdować się 9.000 fałszywych banknotów - mówi Sylwester Salach, prezes zarządu firmy DCB.
Reklama

Aby tego uniknąć wystarczy tylko znać i stosować 3 podstawowe sposoby rozpoznawania autentyczności banknotu.

Pierwszym naszym działaniem jest dotknięcie banknotu w odpowiednich miejscach w celu wykrycia elementów druku stalorytniczego. Jeśli wyczujemy, że powierzchnia jest całkowicie gładka, możemy być prawie pewni, że jest on fałszywy. Kolejną czynnością, którą trzeba wykonać to spojrzeć na niego pod światło, zwracając uwagę na znak wodny oraz nitkę zabezpieczającą. W końcu, trzecim sposobem jest przechylenie go pod różnym kątem, aby zauważyć elementy pokryte m.in. farbą metaliczną czy farbą zmieniającą kolor.

Zgodnie z kodeksem karnym za wprowadzanie fałszywek do obiegu grozi od roku do 5 lat pozbawienia wolności. - A wystarczy tak niewiele, aby uchronić się przed tym procederem. Podczas świątecznych zakupów, zatrzymajmy się na chwilę oraz zweryfikujmy oryginalność posiadanych banknotów. Nie ułatwiajmy pracy fałszerzom i nie pozwólmy, aby narazili nas na problemy finansowe czy prawne - doradzają eksperci DBC.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum