Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Za muzykę w sklepie trzeba płacić

Odtwarzanie muzyki w sklepie może skończyć się pozwem i odpowiedzialnością finansową - ostrzega Rzeczpospolita.
Reklama
Wielu przedsiębiorców umila swym klientom czas muzyką z radia. Muszą liczyć się z tym, że do ich drzwi zapuka przedstawiciel ZAiKS i zażąda opłaty za korzystanie z utworów muzycznych bez umowy licencyjnej. Nie zawsze musi to jednak oznaczać, że przedsiębiorca jest na skazanej pozycji.
Ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych przewiduje, że w ramach dozwolonego użytku publicznego posiadacze radioodbiorników i telewizorów mogą - bez konieczności płacenia - odbierać nadawane utwory, nawet gdy urządzenia te znajdują się w miejscu publicznym. Jest jednak jeden warunek (zawarty w art. 24 ust. 2 prawa autorskiego), którego spełnienie muszą wykazać posiadacze tych urządzeń: z odbiorem nie może się łączyć osiąganie, choćby pośrednio, korzyści majątkowych.
W praktyce trzeba więc dowieść, że odtwarzane w zakładzie radio w żaden sposób nie przyczynia się do zwiększenia dochodu. Często jest to trudne, gdyż już sam fakt, że uprzyjemnia czas oczekiwania klientom, może zostać uznany za osiąganie korzyści majątkowej.
Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum