Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Do 2025 r. rozbudowana zostanie serwerownia Centrum Informatyki Resortu Finansów

Latem rozpocznie się rozbudowa serwerowni Centrum Informatyki Resortu Finansów w Radomiu o nowy obiekt typy Data Center. Koszt inwestycji to co najmniej 170 mln zł. Budowa zakończy się w 2025 r.
Reklama

"Dzięki inwestycji powiększy się przestrzeń serwerowa niezbędna do wsparcia szybko rozwijającej się liczby cyfrowych usług resortu finansów' - powiedziała minister finansów Magdalena Rzeczkowska, która w czwartek wzięła udział w uroczystości wbicia pierwszej łopaty pod nowy obiekt CIRF w Radomiu.

Istniejąca w Radomiu od ponad 10 lat serwerownia Centrum Informatyki Resortu Finansów (CIRF) to największe Date Center w Polsce. Znajdują się tutaj największe cyfrowe bazy danych Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. Po rozbudowie serwerownia powiększy się o dodatkowe 1,2 tys. m. kw. komór serwerowych.

"Wzmocniona zostanie także usługa odtworzeniowa, dzięki inwestycji w systemy zapewniające ciągłość działania resortu po ewentualnej katastrofie" - podkreślił dyr. CIRF Hubert Gniadowicz. Serwerownia w Radomiu przetwarza największe zasoby danych w kraju o polskich podatnikach, procesach celnych i skarbowych.

"CIRF przetwarza dane pochodzące od 65 tys. użytkowników wewnętrznych z resortu finansów (urzędników Ministerstwa Finansów, urzędników skarbowych czy celników); milionów użytkowników - każdego podatnika w kraju, w tym podróżujących transgranicznie przez Polskę spoza UE" - podkreślił dyr. CIRF Hubert Gniadowicz. Poinformował, że rozbudowa serwerowni w Radomiu kosztować będzie co najmniej 170 mln zł.

Serwerownia CIRF ma charakter tzw. infrastruktury krytycznej. Z racji na szczególne znaczenie danych, została zaprojektowana, aby zapewnić bezpieczeństwo przechowywanym danym oraz dużą wydajność i ciągłość pracy systemów. W serwerowni administruje się danymi m.in. pozyskanymi w procesie rozliczana rocznych zeznań PIT (system e-PIT). Spływają tu także dane o użytkownikach autostrad poprzez system e-Toll.

Reklama

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum