Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Forum w Karpaczu: Telus: przyfrontowa piątka uważa, że wydłużenie zakazu wwozu ukraińskiego zboża jest bardzo ważne

Wszyscy ministrowie ds. rolnictwa państw przyfrontowych wskazują, że przedłużenie zakazu wwozu ukraińskiego zboża jest bardzo ważne, robimy wszystko żeby tak się stało – mówił w środę w Karpaczu minister rolnictwa Robert Telus.
Reklama

Szef resortu rolnictwa w środę podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu relacjonował przebieg zakończonego we wtorek w Hiszpanii nieformalnego spotkania ministrów rolnictwa państw Unii Europejskiej.

Wskazując, iż spotkanie to nie miało formalnego charakteru, Telus zapewnił, iż było ono bardzo ważne, bo rozmawiano o m.in. wydłużeniu wwozu ukraińskiego zboża do tzw. państw przyfrontowych.

"Wszyscy ministrowie piątki (przyfrontowej - PAP) mówią, że przedłużenie zakazu jest bardzo ważne dla naszych rolników i będziemy robić wszystko, by tak się stało" - powiedział minister.

Przypomniał, że Polska postuluje, aby zakaz wwozu został przedłużony do końca roku.

Jego zdaniem decyzja, by embargo utrzymać do 15 września br. była "decyzją polityczną, a nie merytoryczną". Przyznał jednocześnie, że Bułgaria potrzebuje słonecznika, stąd władze tego państwa nie chcą blokować jego przywozu z Ukrainy.

Minister podkreślił, że Polska "naciska na elastyczność" w tej sprawie. Przypomniał, że Polska postuluje, aby rozszerzyć listę produktów objętych zakazem wwozu z Ukrainy o maliny.

Robert Telus dodał, że Polska przyłącza się też do postulatu komisarza Janusza Wojciechowskiego, by wprowadzić dopłaty do tranzytu, tak by pomóc w stworzeniu korytarzy solidarnościowych.

Szef MRiRW przekonywał na konferencji, iż mimo zakazu wwozu ukraińskich zbóż do państw przyfrontowych import produktów na rynek europejski nadal trwa. "To zamknięcie importu do 5 krajów w niczym nie przeszkadza" - zaznaczył.

Minister skrytykował też europarlamentarzystów z innych opcji politycznych, którzy 31 sierpnia nie wzięli udziału w debacie PE nt. przedłużenia zakazu wwozu. Podkreślił, że w tej dyskusji wzięli udział tylko przedstawiciele PiS.

Telus zapowiedział, że jeśli KE nie przedłuży zakazu, to Polska jest gotowa do wprowadzenia własnych, krajowych przepisów w tej sprawie, które mogłyby zacząć obowiązywać od 16 września.

Reklama

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum