Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

GDDKiA podpisała aneksy waloryzacyjne na ok. 300 mln zł netto

Wartość aneksów waloryzujących już zawarte kontrakty przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) sięga około 300 mln zł - przekazało PAP biuro prasowe GDDKiA.
Reklama

"Maksymalna waloryzacja z podpisanych 287 aneksów według stanu na 19 lipca 2023 roku wynosi łącznie dla umów utrzymaniowych i inwestycyjnych ok. 300 mln zł netto. To maksymalna kwota podpisanych aneksów z limitem 10 proc." - przekazało biuro

Obecnie w umowach GDDKiA stosowany jest 10-procentowy limit waloryzacyjny. Obejmuje on umowy zawierane na wszystkich etapach prac nad inwestycją drogową, tj. od opracowania dokumentacji przygotowawczej, poprzez projekt, aż po roboty budowlane i nadzór nad realizacją kontraktu.

Taki limit waloryzacyjny obejmie też długookresowe prace związane z utrzymaniem istniejących dróg. Mechanizm waloryzacyjny zakłada, że ryzyko wzrostu (ale również spadku cen) dzielone jest pół na pół między inwestora i wykonawcę, a waloryzacja może przybierać wartości zarówno dodatnie, jak i ujemne, tj. +/- 10 proc.

Podpisywane aneksy dotyczą inwestycji realizowanych w ramach rządowych programów: Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.) oraz Budowy 100 obwodnic na lata 2020-2030. Aneksy obejmują wynagrodzenie za prace wykonane po 24 lutego 2022 r., czyli po agresji Rosji na Ukrainę i związanych z tym skutków ekonomicznych. GDDKIA waloryzuje również umowy na bieżące utrzymanie dróg oraz na mniejsze zadania inwestycyjne.

Reklama

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum