Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Konf. Lewiatan: szybszy spadek inflacji oraz osłabienie koniunktury pozwolą na obniżkę stóp jesienią

Inflacja będzie spadać szybciej niż zakładano, a obecne osłabienie koniunktury może okazać się głębsze niż prognozy. Pozwoli to RPP na obniżkę stóp na początku jesieni – ocenił ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka.
Reklama

Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie - poinformował NBP w czwartek po zakończeniu dwudniowego posiedzenia RPP. Główna stopa NBP, stopa referencyjna, nadal wynosi 6,75 proc.

Jak zwrócił uwagę ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka, członkowie Rady Polityki Pieniężnej 10. miesiąc z rzędu nie zdecydowali się ogłosić końca cyklu podwyżek. Zaznaczył, że inflacja będzie spadać szybciej, niż zakładają niezależni ekonomiści oraz analitycy NBP, a obecne osłabienie koniunktury może okazać się głębsze niż prognozy.

"To wszystko, plus zacieśnianie polityki w innych państwach Europy, pozwoli RPP na obniżkę stóp na początku jesieni. Dokładnie w rocznicę osiągnięcia obecnej wartości, tj. 6,75 proc. dla głównej stopy referencyjnej" - ocenił Zielonka.

Wskazał, że rynki poprzez kontrakty FRA (Forward Rate Agreement - kontrakt na przyszłą stopę procentową - PAP) nie wyceniają szybkiego spadku wskaźnika WIBOR. Według eksperta dla wielu kredytobiorców może okazać się, że obniżka stóp nie przyniesie oczekiwanego efektu w postaci obniżki raty zobowiązania. Przypomniał, że obecnie WIBOR 3M, o który jest oparta większość zaciągniętych kredytów, jest na poziomie 6,9 proc. "Wskaźnik ten ma swoje wady, jednak w optymistycznym scenariuszu redukcji stóp procentowych w przyszłym roku w szybszej ścieżce może okazać się korzystniejszy dla kredytobiorców niż obecnie wprowadzany wskaźnik WIRON" - zaznaczył Zielonka.

Reklama

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum