Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Koszt wszystkich tarcz finansowych PFR wyniósł 74,5 mld zł

Koszt wszystkich tarcz finansowych wdrożonych przez Polski Fundusz Rozwoju wyniósł 74,5 mld zł, co odpowiada 1,3 - 1,4 proc. PKB - powiedział w środę prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Wskazał, że na prefinansowanie inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy Fundusz wypłacił ponad 3 mld zł.
Reklama

Podczas posiedzenia sejmowej podkomisji stałej ds. instytucji finansowych, posłowie zapoznali się z informacją dotyczącą przychodów Banku Gospodarstwa Krajowego oraz Polskiego Funduszu Rozwoju.

Prezes PFR przedstawiając działania Funduszu z ostatnich trzech lat wskazał, że koszt działań, które wsparły polską gospodarkę w czasie oraz po pandemii COVID wyniósł 74,5 mld zł, co odpowiada 1,3 - 1,4 proc. PKB. Dodał, że z tej kwoty 43,5 mld zł umorzono. Przypomniał, że działania Funduszu finansowane były z emisji obligacji gwarantowanych przez Skarb Państwa. "Średni koszt oprocentowania tych obligacji to 1,7 proc. ,co oznacza, że realny koszt tego programu jest ujemny" - powiedział.

Wskazał, że oprócz tarcz finansowych, PFR udzielił też wsparcia finansowego dla PLL LOT w wysokości 1,85 mld zł. Zaznaczył, że wsparcie jest terminowo regulowane.

Pytany o kwoty, które Fundusz przeznaczył na prefinansowanie inwestycji z Krajowego Planu Odbudowy, powiedział, że jest to ponad 3 mld zł. "Zakładamy , że w kolejnych miesiącach będzie to więcej" - wskazał.

Ze sprawozdań przedstawionych przez PFR oraz BGK wynika, że kwota dofinansowania gospodarki przez te instytucje wyniosła równowartość ok. 8 proc. PKB.

Reklama

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum