Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Kraków: Grupa Tauron przebudowała stację elektroenergetyczną Prądnik, strategiczną dla miasta

Grupa energetyczna Tauron zakończyła prace przy przebudowie stacji elektroenergetycznej Prądnik w Krakowie, będącej jedną z trzech stacji węzłowych wysokiego napięcia, strategicznych dla bezpieczeństwa energetycznego miasta - poinformował w czwartek Tauron.
Reklama

Radosław Pobol, prezes spółki Tauron Dystrybucja, która zrealizowała zadanie, wyjaśnił w czwartek, że stacja Prądnik stanowi istotny punkt węzłowy sieci wysokiego napięcia (110 kV) zasilających stolicę Małopolski. Obiekt ten został wybudowany w 1947 roku i do czasu obecnej przebudowy był najstarszą stacją wysokiego napięcia w Krakowie.

Korzyści z przebudowy stacji - wskazał przedstawiciel spółki energetycznej - to przede wszystkim poprawa niezawodności dostaw energii, a także usprawnienie procesów przyłączeniowych nowych klientów w północnej części Krakowa.

"Z Głównego Punktu Zasilającego Prądnik zasilanych jest blisko 50 tys. klientów Taurona i 308 stacji średniego i niskiego napięcia. Podczas prac nietypowe było to, że budowa prowadzona była na obiekcie czynnym oraz przy realizacji przez starą stację funkcji stacji węzłowej" - zaznaczył prezes Pobol, cytowany w komunikacie.

Według przedstawicieli spółki prace były prowadzone na ul. Prądnickiej wraz z dużymi inwestycjami komunikacyjnymi realizowanymi w pobliżu. Na terenie północnej części Krakowa trwa budowa nowej trasy tramwajowej na Górkę Narodową, północnej obwodnicy miasta i trasy Wolbromskiej.

"Bez przebudowy stacji Prądnik rozwój infrastrukturalny i społeczny północnego Krakowa nie byłby możliwy. Dzięki skorelowaniu tych działań w czasie z inwestycjami miejskimi, prace budowlane i transportowe były mniej uciążliwe dla mieszkańców okolicznych osiedli" - wskazał prezes Tauron Dystrybucja.

W wyniku zrealizowanej inwestycji - przekazano - powstała małogabarytowa, nowoczesna stacja wnętrzowa, która wpisuje się w otaczający mieszkalny krajobraz miasta. Przebudowa objęła budowę budynku głównego, jako wolnostojącego trzykondygnacyjnego obiektu z wydzielonymi pomieszczeniami: kablowni, rozdzielni GIS 110 kV, rozdzielni 15 kV, nastawni, telekomunikacji, akumulatorowni oraz zaplecza socjalno-technicznego. Przebudowano także linie kablowe wysokiego (110 kV) i średniego napięcia (15 kV).

W samej stacji uwzględniono miejsce dla dodatkowych dwóch pól liniowych wysokiego napięcia oraz dodatkowych czterech pól liniowych średniego napięcia. Pozwoli to na rozbudowę stacji i zaspokojenie przewidywanych przyszłych potrzeb przyłączeniowych na północy Krakowa.

Dzięki przebudowie stacji Prądnik uwolniony został atrakcyjny teren w centrum miasta. Tauron planuje w tym miejscu budowę obiektów administracyjnych na swoje potrzeby.

Jak podkreślił prezes Grupy Tauron Paweł Szczeszek, sieci elektroenergetyczne to priorytet inwestycyjny spółki, a w 2022 roku nakłady inwestycyjne w tym segmencie w województwie małopolskim wyniosły 670 mln zł.

"Zdajemy sobie sprawę, że te inwestycje są warunkiem nie tylko powodzenia transformacji energetycznej, ale również rozwoju gospodarczego całych regionów. Efekt przebudowy stacji Prądnik jest tego doskonałym przykładem" - podsumował prezes spółki.

Reklama

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum