Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

MRiT: rusza konkurs architektoniczny na bezpłatne projekty domów 120, 150 i 180 m kw.

Rusza konkurs architektoniczny na bezpłatne projekty domów 120, 150 i 180 m kw., a zgłoszenia należy składać do 31 lipca br.- poinformował resort rozwoju i technologii. W wyniku konkursu udostępnionych zostanie 12 nowych projektów dla większych domów całorocznych.
Reklama

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przekazało w środę, że z inicjatywy szefa MRiT Waldemara Budy, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego przeprowadza nowy konkurs architektoniczno-budowlany. Konkurs dotyczy domów o powierzchni zabudowy większej niż 70 m.kw. - to jest 120, 150 i 180 m. kw. Dodano, że dzięki konkursowi, jeszcze w tym roku, na stronie gunb.gov.pl pojawią się nowe, bezpłatne projekty domów do pobrania.

Cytowany w przekazanym PAP komentarzu minister Waldemar Buda wyjaśnił, że zlecenie przygotowania nowego konkursu architektonicznego wynikało z bardzo dużego zainteresowania bezpłatnymi projektami domów do 70 m kw. "Jestem przekonany, że start programu Bezpieczny Kredyt 2 proc. będzie dodatkowym impulsem dla młodych ludzi, by mogli oni spełniać marzenia o swoim własnym domu. (...) Udostępniane bezpłatnie projekty nowoczesnych domów oznaczają realne oszczędności" - podkreślił szef MRiT.

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego Dorota Cabańska zwróciła uwagę, że w wyniku ubiegłorocznego konkursu można korzystać z 72 projektów domów całorocznych, zaś dzięki konkursowi studenckiemu z 11 projektów koncepcyjnych domów rekreacyjnych. "Dotychczas pobrano je aż 53 tys. razy, zaś tylko w tym roku strona z projektami odnotowała rekordową liczbę blisko 400 tys. odsłon. (...) Dzięki najnowszemu konkursowi udostępnimy 12 nowych projektów architektoniczno-budowlanych dla większych domów całorocznych" - zapowiedziała Cabańska.

Ministerstwo wyjaśniło, że uczestnikami konkursu mogą być projektanci lub zespoły projektowe. Każdy uczestnik może złożyć pracę konkursową w jednej, kilku lub wszystkich częściach konkursu. W ramach każdej części uczestnik może złożyć jedną pracę konkursową. Zaznaczono, że w przypadku zespołów przynajmniej jedna osoba powinna posiadać uprawnienia do projektowania w specjalności architektonicznej bez ograniczeń.

"Zgłoszenia konkursowe należy składać poprzez Platformę Komunikacji Elektronicznej do 31 lipca 2023 r. Na platformie dostępne są szczegółowe wytyczne, regulamin konkursu i inne dokumenty. Poprzez platformę można także zgłaszać wszelkie pytania związane z konkursem" - poinformowano.

Resort zastrzegł, że konieczne do wzięcia udziału w konkursie jest posiadanie aktualnego kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Będzie on wymagany na etapie weryfikacji autorów nagrodzonych prac konkursowych.

Zgodnie z zasadami uczestnikami konkursu mogą być projektanci lub zespoły projektowe. Każdy uczestnik będzie mógł złożyć pracę konkursową w jednej, kilku lub wszystkich częściach konkursu (jest ich w sumie 12). W ramach każdej części uczestnik może złożyć jedną pracę konkursową. Przykładowo trzeba będzie przygotować projekty domów mieszkalnych jednorodzinnych parterowych w technologii szkieletowej o powierzchni użytkowej 120 m kw. i 150 m kw. W konkursie w jednej z kategorii wskazano też na niskoenergetyczne domy o powierzchni 180 m kw., czy domy, które mogę stanąć na wąskiej działce.

Ministerstwo poinformowało ponadto, że w ramach konkursu przewidziano nagrody pieniężne w wysokości od 10 do 12 tys. zł brutto. W ramach każdej części konkursu przewidziano też po jednym zaproszeniu do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na wykonanie projektu budowlanego.

Reklama

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum