Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

OSGE: złożono kolejne wnioski o decyzję środowiskową dla SMR-ów we Włocławku i Ostrołęce

Orlen Synthos Green Energy złożyła dwa kolejne wnioski do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska o wydanie decyzji środowiskowej, tym razem dla lokalizacji Włocławek i Ostrołęka, dotyczącej małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) - poinformowała we wtorek spółka.
Reklama

Spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE), której udziałowcem jest Orlen poinformowała we wtorek Twitterze, że złożyła dwa kolejne wnioski do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ) o wydanie decyzji środowiskowej "tym razem dla lokalizacji Włocławek i Ostrołęka", dotyczącej małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR). "GDOŚ proceduje już wniosek dla Stawów Monowskich złożony w końcu kwietnia" - przypomniała OSGE.

15 czerwca br. spółka informowała, że Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska rozpoczął postępowanie w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla budowy reaktora BWRX-300 w Stawach Monowskich.

Dodano wówczas, że wraz z wnioskiem o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach decyzji spółka zwróciła się do GDOŚ o określenie zakresu raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko. Elementem wniosku jest Karta Informacyjna Przedsięwzięcia.

Jak podała wtedy OSGE, 27 kwietnia br. dla projektu w Stawach Monowskich został złożony wniosek o wydanie decyzji zasadniczej.

Stawy Monowskie to jedna z siedmiu lokalizacji dla budowy reaktorów BWRX-300 wskazanych przez OSGE w kwietniu tego roku. Pozostałe sześć to: Ostrołęka, Włocławek, Dąbrowa Górnicza, Kraków - Nowa Huta, Specjalna Strefy Ekonomiczna Tarnobrzeg - Stalowa Wola oraz okolice Warszawy. Podkreślono, że prace nad kolejnymi wnioskami trwają, OSGE kontynuuje również badania dotyczące kolejnych potencjalnych lokalizacji.

Do 2030 roku spółka Orlen Synthos Green Energy ma wybudować co najmniej jeden blok w technologii BWRX-300, który będzie drugim tego typu obiektem na świecie, po kanadyjskim Darlington. Spółka ma wyłączność na tę technologię w Polsce.

Pierwszy reaktor BWRX-300 ma powstać w elektrowni jądrowej Darlington w kanadyjskiej prowincji Ontario, a budowa ma zostać ukończona w 2028 r. OSGE planuje budowę floty reaktorów BWRX-300 w Polsce, przy czym pierwsza jednostka ma być gotowa przed końcem tej dekady. Spółka otrzymała od Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) opinię ogólną dotyczącą wybranych założeń technicznych dla technologii reaktora BWRX-300. Jest to element dialogu przedlicencyjnego inwestora z dozorem jądrowym.

Reklama

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum