Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PIE: Polska drugim w UE producentem borówki amerykańskiej

Polska jest drugim po Hiszpanii producentem w Unii Europejskiej borówki amerykańskiej i szóstym na świecie - zwrócił uwagę w czwartek Polski Instytut Ekonomiczny. Do największych odbiorców należą: Niemcy, Wielka Brytania i Holandia - dodali.
Reklama

Jak wskazał PIE, Polska należy do ważnych eksporterów świeżej borówki amerykańskiej na świecie, a zwłaszcza jej owoców deserowych. Analitycy, cytując dane GUS, zwrócili uwagę, że w latach 2013-2022 nasi eksporterzy dostarczyli na rynki zagraniczne łącznie prawie 100 tys. ton borówek.

"W 2022 r. eksport sięgnął 107,3 mln euro, co według Eurostatu stanowiło 16,5 proc. łącznej wartości unijnego eksportu tych owoców i było drugim wynikiem w UE po Holandii (60,7 proc.)" - zaznaczyli analitycy w czwartkowym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Dodali, że na świecie jesteśmy szóstym producentem borówki wysokiej, zwanej też amerykańską. "W ostatniej dekadzie zbiory w Polsce wzrosły aż pięciokrotnie, z 13 tys. ton w 2013 r. do 64 tys. ton w 2022 r." - wskazali. Analitycy zaznaczyli, że to efekt wzrostu konsumpcji tych owoców w kraju, ale też systematycznie rosnącego eksportu.

Polska w 2022 r. dostarczyła borówki do 38 państw na świecie. Do największych odbiorców należą: Niemcy (z 38,6 proc. udziałem w wartości eksportu polskiej borówki), Wielka Brytania (17,2 proc.), Holandia (6,5 proc.), Szwecja (6,1 proc.) i Łotwa (5,1 proc.) - wyliczył PIE.

"W pierwszych pięciu miesiącach 2023 r. eksport był nieznacznie mniejszy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego i wyniósł 8,3 mln euro wobec 8,4 mln euro w 2022 r." - stwierdzono.

Analitycy wyjaśnili, że w naszym kraju uprawiane są odmiany o dużych owocach, które zbierane są przeważnie ręcznie, jagody są trwałe i łatwo je transportować. "W najbliższych latach można spodziewać się dalszego wzrostu eksportu borówki, na co wskazuje rosnący areał upraw" - prognozuje PIE.

Eksperci zastrzegli, że skala wzrostu eksportu będzie jednak zależeć od popytu na ten owoc na rynku krajowym, "bowiem jego konsumpcja w Polsce i na świecie stale rośnie".

W ocenie PIE perspektywicznymi rynkami są, jak się wydaje, kraje Azji Południowo-Wschodniej i pozostałe państwa europejskie. Analitycy zwrócili uwagę, że obecnie prowadzone są działania dotyczące otwarcia rynków Chin i Wietnamu dla polskich borówek. Państwa te, jak zaznaczyli, "są ogromnym rynkiem konsumenckim, więc warto o nie zabiegać". W kręgu zainteresowania producentów ze Stowarzyszenia Polskich Plantatorów Borówki znajdują się też, jak dodali, Indie i Indonezja.

Reklama

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum