Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Porozumienie OSGE i ENEC ws. współpracy przy projektach reaktorów SMR

Spółka Orlen Synthos Green Energy i Emirates Nuclear Energy Corporation ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich zawarły porozumienie ws. współpracy wokół projektów budowy reaktorów SMR typu BWRX-300 w Europie - poinformowało w poniedziałek OSGE.
Reklama

Porozumienie ma na celu wypracowanie zasad współpracy umożliwiającej rozwój SMR-ów opartych na technologii BWRX-300 w Polsce, Wielkiej Brytanii oraz w Europie Środkowej i Wschodniej. Współpraca ma na celu wykorzystanie doświadczeń ENEC z elektrowni w Barakah, która została zbudowana na czas i w ramach budżetu. Otwiera też drogę do współpracy dotyczącej finansowania budowy reaktorów BWRX-300 - podkreśliło OSGE.

Umowę podpisali w Londynie prezes i dyrektor generalny ENEC Mohamed Ibrahim Al Hammadi oraz prezes OSGE Rafał Kasprów. Jak zapowiedział ENEC, firma będzie się dzieliła doświadczeniami zdobytymi w trakcie budowy elektrowni w Barakah, ale także w innych kwestiach, jak np. w budowanie porozumień handlowych z dostawcami technologii i innymi kontrahentami.

Jak podkreślił Al Hammadi, jego firma analizuje technologie SMR. "Są one dla nas możliwością dalszego rozwoju, tak samo jak inne technologie nowej generacji. Potrzeba zwiększania mocy wytwórczych w energetyce jądrowej jest globalna, jeśli mamy sprostać celom klimatycznym" - powiedział.

Jak wskazał prezes OSGE Rafał Kasprów, ENEC ma doświadczenie w budowie elektrowni jądrowych zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa i jakości obowiązującymi w przemyśle jądrowym, oraz realizuje projekty w założonym czasie i budżecie. Kasprów wyraził zadowolenie, że ENEC uznał rozwój SMR-ów za istotny dla przyszłości energetyki jądrowej.

ENEC jest właścicielem wybudowanej przez koreańskie KHNP elektrowni Barakah z czterema reaktorami APR-14000, z których działają już trzy, czwarty jest na ukończeniu.

Do 2030 r. spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE), której współwłaścicielem jest Orlen, ma wybudować co najmniej jeden blok SMR w technologii BWRX-300, który będzie drugim tego typu obiektem na świecie, po kanadyjskim Darlington. Spółka ma wyłączność na tę technologię w Polsce.

Pierwszy reaktor SMR typu BWRX-300 ma powstać w elektrowni jądrowej Darlington w kanadyjskiej prowincji Ontario, budowa ma zostać ukończona w 2028 r. OSGE planuje budowę floty reaktorów BWRX-300 w Polsce. Spółka wskazała dotychczas siedem potencjalnych lokalizacji dla reaktorów BWRX-300. To Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Włocławek, Ostrołęka, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, Specjalna Strefa Ekonomiczna Tarnobrzeg - Stalowa Wola oraz okolice Warszawy.

Reklama

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum