Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Prezydent Andrzej Duda do energetyków z Bełchatowa: Polska na czas uniezależniła się od dostaw gazu z Rosji

Odczuwam dzisiaj wielką satysfakcję, że Polska na czas uniezależniła się od dostaw gazu z Rosji. Dzięki temu kryzys wywołany jej agresją na Ukrainę nie spowodował przerwania dostaw ciepła do domów Polaków - napisał do pracowników PGE GiEK z Bełchatowa prezydent RP Andrzej Duda w specjalnym liście z okazji Dnia Energetyka.
Reklama

Pracownicy PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna podczas uroczystości w Bełchatowie otrzymali życzenia z okazji przypadającego w piątek Dnia Energetyka. Były to między innymi listy od prezydenta Andrzeja Dudy, marszałek Sejmu Elżbiety Witek, premiera Mateusza Morawieckiego oraz parlamentarzystów" - przekazał Departament Komunikacji PGE GiEK.

Prezydent Duda przesyłając życzenia nawiązał w liście do bezpieczeństwa energetycznego kraju. "Odczuwam dzisiaj wielką satysfakcję, że Polska na czas uniezależniła się od dostaw gazu z Rosji. Dzięki temu kryzys wywołany jej agresją na Ukrainę nie spowodował przerwania dostaw ciepła do domów Polaków" - podkreślił. "Nie zatrzymał też rozwoju gospodarczego naszego kraju, a wręcz przyspieszył nowe inwestycje, które dały Polsce pozycję państwa odgrywającego ważną rolę w kształtowaniu bezpieczeństwa energetycznego w skali regionu i kontynentu" - zaznaczył.

"To zasługa umiejętnie prowadzonej i dalekowzrocznej polityki energetycznej państwa, trudno jednak wyobrazić sobie jakiekolwiek projekty w tej branży bez udziału pracowników sektora energetycznego. Serdecznie dziś Państwu dziękuję za profesjonalizm, który umożliwia realizację ambitnych planów Polski w dziedzinie energetyki" - napisał w liście do pracowników PGE GiEK prezydent Andrzej Duda.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek w życzeniach dla energetyków podkreśliła znaczenie tej gałęzi gospodarki. "Ostanie lata zwróciły społeczną uwagę na to, jak ważny jest sektor energetyczny, jaką istotną rolę pełni w życiu każdego człowieka. W Bełchatowie, w stolicy polskiej energetyki, podejmowane są trudne wyzwania dnia obecnego, a także dotyczące jutra" - napisała marszałek Sejmu.

List gratulacyjny do energetyków przesłał także premier Mateusz Morawiecki. "Konsekwentnie podejmujemy kolejne kroki na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa energetycznego i zwiększania poziomu suwerenności energetycznej. Jednocześnie jesteśmy świadomi, że Polska stoi przed wielkim wyzwaniem, jakim jest transformacja energetyczna - napisał premier w liście z okazji Dnia Energetyka.

Wiceprezes ds. operacyjnych Polskiej Grupy Energetycznej Przemysław Kołodziejak zaznaczył, że Bełchatów jest gwarantem bezpieczeństwa energetycznego Polski. "To właśnie Bełchatów pełni obecnie kluczową rolę dla energetyki zapewniając 20 procent energii elektrycznej dla Polski" - zwrócił uwagę Kołodziejak.

Prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Zbigniew Kasztelewicz podał wyniki spółki w ub.r. "Skalę naszej działalności najlepiej oddają dane wytwórcze i wydobywcze" - powiedział prezes wyliczając, że w 2022 roku elektrownie PGE GiEK wyprodukowały 55,8 TWh energii elektrycznej netto, a kopalnie odkrywkowe wydobyły 51 mln ton węgla brunatnego. "PGE GiEK wygenerowała około 24 procent EBITDA Grupy Kapitałowej PGE (zysku operacyjnego pomniejszonego m.in. o koszty - PAP).To, mimo rosnących kosztów wytwarzania energii elektrycznej związanych ze wzrostem cen uprawnień do emisji CO2, bardzo dobry wynik" - zapewnił Kasztelewicz.

Z okazji Dnia Energetyka w Bełchatowie uhonorowano zasłużonych pracowników odznakami nadanymi przez Prezydenta RP: Złotym, Srebrnym i Brązowym Medalem Za Długoletnią Służbę. Wręczono również odznaki "Za zasługi dla Energetyki". Przyznano też honorowe odznaczenia "Zasłużony dla PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna" - podał Departament Komunikacji PGE GiEK.

Reklama

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum