Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Sejm sprzeciwił się odrzuceniu ustawy Krajowy System e-Faktur. Obowiązek od 1 lipca 2024 r.

Sejm sprzeciwił się stanowisku Senatu, który odrzucił ustawę wprowadzającą Krajowy System e-Faktur. Tym samym od 1 lipca 2024 r. obowiązkowe stanie się wystawianie faktur przez przedsiębiorców w systemie informatycznym resortu finansów.
Reklama

W piątek Sejm głosował nad stanowiskiem Senatu w sprawie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Senat rekomendował odrzucenie tej ustawy, której celem jest wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur. Sejm odrzucił stanowisko Senatu i tym samym ustawa wejdzie w życie.

Celem ustawy jest uczynienie Krajowego Systemu e-Faktu obowiązkowym w transakcjach między przedsiębiorcami obowiązkowym. Obecnie wystawianie faktur w KSeF jest dobrowolne. Nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw zakłada wprowadzenie od połowy przyszłego roku obowiązku stosowania KSeF przy wystawianiu faktur między dużymi przedsiębiorcami. Dla małych i średnich przedsiębiorców zwolnionych z VAT korzystanie z KSeF będzie obowiązkowe od 1 stycznia 2025 r. Przejście na elektroniczny system wystawiania faktur ma ułatwić walkę z wyłudzeniami podatku VAT i w efekcie ma przynieść budżetowi dodatkowe 10 mld zł w ciągu 10 lat.

Obowiązkowy Krajowy System e-Faktur ma pozwolić na unowocześnienie procesów fakturowych, obiegu dokumentów i wykorzystywanych przez przedsiębiorców systemów fakturowych. Zauważono, że jednolity standard e-faktury uprości proces dokumentowania transakcji, a także przyspieszy i zautomatyzuje wystawianie, przetwarzanie oraz archiwizację dokumentów.

Ustawa przewiduje także wprowadzenie wyłącznie elektronicznej obsługi wiążących informacji: WIT (wiążąca informacja taryfowa), WIP (wiążąca informacja o pochodzeniu), WIA (wiążąca informacja akcyzowa) oraz WIS (wiążąca informacja stawkowa) - poprzez rozbudowę i dostosowanie funkcjonujących już systemów informatycznych KAS (e-Urząd Skarbowy, Platforma Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych - PUESC).

W ustawie znalazły się też zapisy, na mocy których członkowie korpusu służby cywilnej mają dostawać wynagrodzenie lub dzień wolny w ramach rekompensaty za pracę w nadgodzinach. O tym, czy pracownikowi będzie przysługiwać rekompensata, czy dzień wolny, będzie decydować dyrektor generalny urzędu.

Reklama

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum