Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Telus: na unijnej radzie ds. rolnictwa przedstawię stanowisko krajów przyfrontowych wz. zbóż z Ukrainy

25 lipca na posiedzeniu unijnej Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa przedstawię wspólne stanowisko krajów przyfrontowych ws. przedłużenia zakazu importu zbóż z Ukrainy - powiedział PAP minister rolnictwa Robert Telus.
Reklama

W środę ministrowie rolnictwa Rumunii, Słowacji, Węgier i Polski podpisali wspólne stanowisko ws. przedłużenia zakazu wwozu zbóż z Ukrainy przynajmniej do końca roku. W spotkaniu uczestniczył online minister Bułgarii Kirił Wytew. Jak zapowiedziała reprezentująca go ambasador Bułgarii w Polsce Margarita Ganeva, Wytew podpisze deklarację w najbliższym czasie. Szefowie resortów rolnictwa postulują też, by możliwe było rozszerzenie listy produktów objętych zakazem importu z Ukrainy.

Robert Telus wyjaśnił, że chodzi o to, by lista produktów z zakazem importu była elastyczna. "Od samego początku myśleliśmy, by było to elastyczne. Np. jeżeli by się okazało, że słonecznik w Polsce jest potrzebny, to możemy go wykreślić z tej listy i wpuścić do Polski. A jeśli mamy problemy z owocami miękkimi, a inne kraje takiego problemu nie mają, to żebyśmy mogli je dopisać, oczywiście za zgodą KE" - powiedział szef MRiRW.

Podkreślił, że wypracowane stanowisko pokazuje solidarność krajów przyfrontowych. Poinformował, że w imieniu piątki krajów przedstawi je 25 lipca na posiedzeniu Rady Ministrów UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH). "Będziemy o tę sprawę walczyć, jesteśmy w tej sprawie stanowczy" - dodał.

Pytany, jakie są szanse na przedłużenie zakazu importu zbóż z Ukrainy po 15 września, Telus odpowiedział, że jest w tej sprawie optymistą. "Mam nadzieję, że Unia Europejska zauważy naszą jedność i przedłuży ten termin. Nie znam żadnego merytorycznego argumentu za 15 września. Jest to typowa decyzja polityczna" - stwierdził minister.

28 kwietnia KE osiągnęła porozumienie z Polską, Bułgarią, Węgrami, Rumunią i Słowacją w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych, a 2 maja poinformowała o przyjęciu tymczasowych środków zapobiegawczych. Początkowo unijny zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, Węgier, Polski, Rumunii i Słowacji obowiązywał do 5 czerwca, następnie został przedłużony do 15 września br. Dozwolony jest tranzyt zbóż przez terytoria tych krajów.

Reklama

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum