Telus: zakaz wwozu do Polski został rozszerzony także o śruty zbożowe z Ukrainy (aktualizacja)
Minister Telus, w oświadczeniu zamieszczonym w piątek wieczorem na Facebooku MRiRW wskazał, że decyzja Komisja Europejskiej o nie przedłużeniu zakazu wwozu ukraińskiego zboża do pięciu krajów UE, w tym również do Polski, "była decyzją polityczną, decyzją pani przewodniczącej" Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.
"Wiemy o tym, że wszystkie argumenty merytoryczne były za tym, żeby ten zakaz przedłużyć, ale po raz kolejny widzimy, że brukselscy biurokraci decydują, podejmują decyzje polityczne i w ten sposób chcą zaszkodzić Polsce, pięciu krajom przygranicznym, ale również Unii Europejskiej" - powiedział.
Zaznaczył, że po wprowadzeniu w maju br., na wniosek pięciu krajów przyfrontowych, unijnego embarga na zboża z Ukrainy, tranzyt przez nasz kraj się zwiększa. Przypomniał, że rząd zabiegał w Brukseli o przedłużenie embarga po 15 września. "Jesteśmy wiarygodnym rządem i dlatego, gdy premier Mateusz Morawiecki dostał informację o nie przedłużeniu zakazu wwowzu, od razu zapowiedział, że Polska jednostronnie taki zakaz wprowadzi" - wskazał.
"Ten zakaz na cztery zboża, ale również na mój wniosek, na prośbę rolników, został (...) rozszerzony o śruty z tych zbóż: z kukurydzy, pszenicy, rzepaku, żeby również te produkty nie wpływały na rynek polski" - powiedział minister.
Telus zaznaczył, że zboża do Polski nie będą wpływać. Zapewnił, że Polska będzie pomagać Ukrainie; chodzi o tranzyt produktów rolnych, w tym zbóż przez terytorium naszego kraju. Dodał, że tranzyt nie będzie zakłócał naszego rynku, "interesu polskiego rolnika". Zapewnił też, że będzie on udoskonalony.
W piątek wieczorem Komisja Europejska nie przedłużyła embarga na ukraińskie zboże dla pięciu krajów, w tym Polski. Poinformowała, że od soboty Ukraina ma wprowadzić skuteczne środki kontroli eksportu czterech zbóż, aby zapobiec zakłóceniom rynku w sąsiednich państwach członkowskich Unii. Wskazała, że jej zdaniem zniknęły zakłócenia na rynkach rolnych w pięciu państwach członkowskich graniczących z Ukrainą, czyli Polsce, Rumunii, Słowacji, Bułgarii i na Węgrzech.
W piątek premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że Polska przedłuży zakaz wwozu ukraińskiego zboża, mimo braku zgody Komisji Europejskiej.
W Dzienniku Ustaw ukazało się w piątek rozporządzenie ws. bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych.
Przedłużeniu embarga na ukraińskie zboże przeciwstawiała się Ukraina. Jak informował premier Denis Szmyhal, Ukraina zwróci się o arbitraż do Światowej Organizacji Handlu (WTO), jeśli Polska jednostronnie zablokuje eksport ukraińskiego zboża.