Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

USA: Giełdy w USA kontynuują zwyżki, S&P 500 i Nasdaq najwyżej od 13 miesięcy

Wtorkowa sesja na amerykańskich giełdach przyniosła kontynuację wzrostów głównych indeksów. S&P 500 i Nasdaq są na najwyższych poziomach od 13 miesięcy. Poprawę nastrojów przyniosły najnowsze dane o inflacji w Stanach Zjednoczonych.
Reklama

Dow Jones Industrial na zamknięciu zwyżkował o 0,43 proc. i wyniósł 34.212,12 pkt.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,69 proc. i wyniósł 4.369,01 pkt. Od października 2022 roku indeks ten zyskał już 24 proc.

Nasdaq Composite wzrósł o 0,83 proc. i zamknął sesję na poziomie 13.573,32 pkt.

Ceny konsumpcyjne w USA w maju wzrosły o 4 proc. w ujęciu rdr, a mdm wzrosły o 0,1 proc. Oczekiwano +4,1 proc. rdr i +0,1 proc. mdm. Inflacja bazowa wzrosła o 0,4 proc. mdm i 5,3 proc. rdr. Oczekiwano +0,4 proc. mdm i +5,2 proc. rdr.

Inflacja w USA wzrosła w maju w najwolniejszym tempie od marca 2021 roku. W efekcie część rynku zwiększyła swoje oczekiwania, że na środowym posiedzeniu Fed nie zmieni stóp proc. po 10 z rzędu podwyżkach.

Kontrakty na stopę funduszy federalnych w USA wskazują na prawie 99-proc. prawdopodobieństwo na wstrzymanie podwyżek stóp przez bank centralny na czerwcowym posiedzeniu, a jeszcze przed danymi o inflacji prawdopodobieństwo to szacowano na 76 proc.

"Jak dla mnie jest 50 proc. szans na podwyżkę w czerwcu i myślę, że Fed powinien podnieść stopy proc., ponieważ da im to większą elastyczność w lipcu i przez resztę roku. Jesteśmy już bardzo blisko docelowego poziomu stóp proc. w USA. Nie mogę powiedzieć, z jakimkolwiek stopniem pewności, że Fed ma przed sobą tylko jedną podwyżkę o 25 punktów bazowych i nie mogę powiedzieć tego samego ani o EBC, ani Banku Anglii" - powiedział główny strateg rynkowy CMC Markets Michael Hewson.

"To, co obserwujemy na rynkach jest reakcją na rosnące oczekiwania, że FOMC wstrzyma się z podwyżkami stóp procentowych w tym miesiącu, chociaż jest jeszcze za wcześnie, aby sugerować, że cykl podwyżek stóp dobiegł końca" - powiedział Stuart Cole, główny ekonomista makroekonomiczny w Equiti Capital.

Główne indeksy amerykańskich giełd są na najwyższych poziomach od ponad roku, ale część analityków ocenia, że trend wzrostowy nie potrwa już długo.

"Nadal uważamy, że tegoroczny wzrost był klasycznym rajdem na rynku niedźwiedzia, inflacja pozostanie "lepka", Fed będzie "wyżej przez dłuższy czas", a recesja uderzy jeszcze w tym roku" - napisał we wtorek Chris Senyek z firmy Wolfe Research.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane po 69,21 USD za baryłkę, po wzroście o 3,11 proc., a sierpniowe futures na Brent rosną o 3,09 proc. do 74,07 USD/b.

Reklama

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum