Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

W. Buda: Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie (aktualizacja)

Polska i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) podpisały trzy porozumienia, które dotyczą m.in. udziału Polaka w misji kosmicznej na orbitę oraz staży polskich absolwentów w ESA - powiedział we wtorek minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie - dodał.
Reklama

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher podpisali we wtorek trzy porozumienia związane z rozwojem polskiej branży kosmicznej.

"Polska zwiększa swoją aktywność w kosmosie" - powiedział Buda. Jak dodał, trzy porozumienia dotyczą udziału drugiego w historii Polaka w misji kosmicznej, staży polskich absolwentów w ESA oraz rozwoju polskich technologii kosmicznych.

"Chcielibyśmy być liderami albo współuczestnikami tego, co najważniejsze dzieje się w przestrzeni kosmicznej. Dzisiaj trzy porozumienia, które mamy już podpisane. Po pierwsze o misji naszego astronauty Polaka - co do osoby wszystko jeszcze przed nami. Mamy kandydata, ale on musi przejść testy, musi przejść akceptację. Tutaj nie chcemy jeszcze zapeszać" - zastrzegł Buda.

Jak podał resort, porozumienie zakłada, że Polak będzie testował najbardziej zaawansowane technologie polskich firm, realizował eksperymenty i program edukacyjny dla uczniów.

"Lot ma być w drugiej połowie 2024 r. (...) Teraz bardzo żmudne przygotowania, żeby adaptować naszego kandydata, oczywiście po jego wcześniejszej akceptacji. Pamiętajmy, że jesteśmy jeszcze przed tą decyzją. (...) Liczymy na pozytywne rozstrzygnięcie w tej sprawie. (...) Pamiętajmy, że dzisiaj jest już rezerwowym astronautą w ESA, ma już poziom zaawansowania, on już w tym wyścigu uczestniczył. Sławosz (Uznański - PAP) jest naszym murowanym kandydatem" - zapewnił minister Buda.

Szef MRiT wyjaśnił, że dwa pozostałe porozumienia z ESA dotyczą staży polskich absolwentów w ESA, gdzie będą mieli oni możliwość zdobycia wiedzy oraz rozwoju polskich technologii kosmicznych.

"W zasadzie natychmiast startujemy z tą procedurą wyłonienia kandydatów i uczestnictwa pierwszej dziesiątki. Mamy docelowo grupę 30 osób, które miałyby uczestniczyć w programie stażowym. Cały program to jest trzyletni okres - wyjaśnił Buda.

Minister rozwoju zauważył, że "przemysł kosmiczny w Polsce już dość dobrze funkcjonuje - mamy 400 firm, które dzisiaj w tej branży działają". "Chcielibyśmy, (...) ażeby te przedsiębiorstwa, które często są jeszcze start-upami, poprzez te umowy i współpracę z Europejską Agencją Kosmiczną nabrały dynamiki, żeby weszły na wyższy poziom i uczestniczyły w tworzeniu najwyższych technologii" - wskazał.

Waldemar Buda poinformował, że na wsparcie rozwoju technologicznego polskich firm w umowie przewidziano około 7 mln euro.

"Dużo większą częścią jest nasza partycypacja w tzw. projektach dobrowolnych (...). Ona będzie powodowała, że przez content geograficzny - zapewnienie 80-90 proc. w niektórych programach contentu geograficznego - te środki będą wracały do polskiego przemysłu. To są już ogromne pieniądze, które będą zainwestowane w to, żeby polskie firmy mogły pracować nad rozwiązaniami, które wpisują się w programy Europejskiej Agencji Kosmicznej" - podkreślił Buda.

Dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher ocenił, że "Polska wykonała ogromną pracę, przygotowując porozumienia" i "staje się krajem inwestującym w badania kosmiczne". Jak dodał, to działania zarówno na poziomie krajowym i globalnym. "Polska myśli o przyszłości w kosmosie" - zaznaczył.

Aschbacher zaprosił utalentowane osoby z Polski do udziału w naborze pracowników, jaki prowadzi ESA. Dodał, że w tym roku agencja poszukuje 50 pracowników, a w przyszłym roku będzie podobnie.

Według MRiT sektor kosmiczny jest jednym z najbardziej zaawansowanych i innowacyjnych obszarów nowoczesnej gospodarki. Obecnie polski sektor kosmiczny to ok. 400 podmiotów - firm i instytutów, które zatrudniają ok. 12 tys. osób.

Reklama

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum