Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Adidas przegrał batalię prawną o białe paski

Adidas przegrał spór prawny o znak towarowy ze znanym projektantem mody. Thom Browne używa czterech pasków na swoich ubraniach. Niemiecki gigant odzieży sportowej argumentuje, że projekt luksusowej marki Thom Browne był zbyt podobny do trzech pasków Adidasa.
Reklama
  • Adidas przegrał sprawę w sądzie dotyczącą znaku towarowego.
  • Producent twierdzi, że paski firmy modowej wprowadzają w błąd konsumentów.
  • Gigant odzieży sportowej zapowiedział, że odwoła się od wyroku.

Thom Browne miał rację

Adidas chciał zakazać brytyjskiej luksusowej marce Thom Browne używania pasków i pozwał ją o odszkodowanie. Argumentował, że użycie pasków w kolekcji mody miało na celu naśladowanie logo firmy „w sposób, który dezorientuje konsumentów i wprowadza opinię publiczną w błąd”. Przegrał jednak sprawę w sądzie – informuje brytyjski kanał informacyjny BBC.

Adidas wniósł pozew w 2021 roku i domagał się odszkodowania w wysokości ponad 7,8 mln dol., ale nowojorska ława przysięgłych uznała, że Thom Browne miał rację. Projektant bronił się, że jest mało prawdopodobne, aby klienci mylili obie marki.

Prawnicy marki modowej Thom Browne argumentują, że paski są powszechnym wzorem (fot. Shutterstock)
Prawnicy marki modowej Thom Browne argumentują, że paski są powszechnym wzorem (fot. Shutterstock)

Adidas odwoła się od wyroku

Kreacje Browne'a często zawierają cztery poziome, równoległe paski otaczające część garderoby, na przykład skarpetkę. Produkty nie są tanie – np. para damskich legginsów uciskowych kosztuje 680 funtów (ok. 768 euro). Prawnicy marki modowej argumentują, że paski są powszechnym wzorem.

Adidas po raz pierwszy poskarżył się na to, że Thom Browne używał wzoru z trzema paskami na kurtkach w 2007 roku. Browne zgodził się nie używać już tego wzoru i dodał czwarty pasek. To nie uspokoiło jednak firmy z siedzibą w Herzogenaurach w Niemczech.

Rzecznik niemieckiego producenta obuwia i odzieży sportowej poinformował, że firma jest rozczarowana tą decyzją.

- Adidas pozostanie czujny w egzekwowaniu własności intelektualnej, w tym w podejmowaniu odpowiednich środków prawnych. Odwoła się od wyroku - zapowiedział.

Thom Browne skomentował wypowiedzi dla Associated Press, że ma nadzieję, iż jego sprawa zainspiruje innych projektantów, których prace są kwestionowane przez większe firmy.

- Ważne było, aby walczyć i opowiedzieć swoją historię - stwierdził.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum