Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Douglas ze wzrostem sprzedaży. Handel omnichannel się sprawdza

Udany debiut dyrektora generalnego firmy Douglas, Sandera van der Laana: wielokanałowa sieć miała udany kwartał świąteczny, a zarówno jej sklepy, jak i internet przyczyniły się do jej sukcesu. Handel elektroniczny ponownie odpowiada za jedną trzecią całkowitej sprzedaży.
Reklama

Sander van der Laan został mianowany na stanowisko dyrektora generalnego sieci Douglas w listopadzie 2022 roku. Obecne dane biznesowe powinny rozwiać niektóre obawy nowego szefa, ponieważ grupa rozpoczęła nowy rok obrotowy 2022/23 z dobrym pierwszym kwartałem - sprzedaż i zyski znacząco wzrosły w okresie od października do grudnia 2022 roku.

 

 Omnichannel'owy wzrost sprzedaży 

Firma odnotowała wzrost sprzedaży o 11,5 procent do 1,44 miliarda euro (lfl/like dla podobnego wzrostu +13,4 procent). Sprzedaż like-for-like w oddziałach wzrosła o 17,3 proc. w stosunku do roku poprzedniego; Powodem tego jest rosnące zapotrzebowanie klientów na osobiste doradztwo i zakupy na miejscu.

Nadal rosła również sprzedaż w e-commerce (lfl +6,1 proc.). Biznes internetowy ponownie odpowiada za prawie jedną trzecią całkowitego obrotu.

Ogromne zyski dla sieci Douglas 

Skonsolidowany zysk operacyjny (skorygowana EBITDA) wzrósł w pierwszym kwartale o 19,7% do 308,1 mln EUR. Skorygowana marża EBITDA również wzrosła o 1,5 punktu procentowego do 21,4 procent. Zdaniem Douglasa, oprócz silnego wzrostu sprzedaży, lepszą rentowność osiągnięto również dzięki utrzymywaniu dyscypliny kosztowej. Wraz z niższymi kosztami finansowymi zysk netto wzrósł o 79,3 proc. do 126,7 mln euro.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum