Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Firmy meblowe otrzymają wsparcie na robotyzację produkcji

42 projekty polskich firm meblowych otrzymają wsparcie finansowe na robotyzację produkcji. Średnia wartość dotacji na zakup, instalację i uruchomienie robota przemysłowego oraz urządzeń komplementarnych wyniosła 681,5 tys. zł - podał we wtorek prezes PARP Dariusz Budrowski.
Reklama

Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości ogłosiły we wtorek w Olsztynie wyniki pilotażowego programu "Robogrant- pomoc na rozwój polskiej branży meblarskiej". Wyłoniono 42 projekty o łącznej wartości prawie 29 mln zł.

Jak podał PARP, celem programu Robogrant jest rozwój działalności gospodarczej przedsiębiorstw produkcyjnych z branży meblarskiej poprzez wdrożenie projektów związanych z robotyzacją. Grant mogły otrzymać projekty o charakterze inwestycyjnym, nastawione na wzrost konkurencyjności przedsiębiorstwa poprzez robotyzację.

Podczas konferencji w Parku Naukowo-Technologicznym w Olsztynie wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska powiedziała, że Polska jest liderem na europejskim i światowym rynku meblarskim. "Zgodnie z danymi GUS 2021 rok był rekordowy pod względem produkcji mebli, która osiągnęła wartość blisko 56 mld zł. Polscy eksporterzy zrealizowali 19,2 proc. wartości unijnego eksportu mebli. Jednocześnie liczba robotów zastosowanych w przemyśle meblarskim jest poniżej średniej w stosunku do pozostałych sektorów przetwórstwa przemysłowego w Polsce. Cieszy mnie zatem fakt, że dzięki takim programom jak Robogrant możemy to zmienić" - wskazała wiceminister Semeniuk - Patkowska.

Prezes PARP Dariusz Budrowski podkreślił, że rynek meblarski w Polsce tworzy ok. 32 tys. firm. "W zdecydowanej większość są to mikro i małe przedsiębiorstwa. Utrzymanie konkurencyjności branży meblarskiej powinno odbywać się m.in. poprzez transformację technologiczną. Przemysł meblarski, poprzez swoje znaczenie i potencjał gospodarczy, jest idealną branżą do współpracy przy pilotażowym programie Robogrant"- dodał.

W jego ramach polskie małe i średnie firmy, produkujące meble, starały się o grant w wysokości nawet 850 tys. zł. Środki pozyskane z grantu będa mogły przeznaczyć na zakup, instalację i uruchomienie robota przemysłowego, a także na zakup maszyn i urządzeń komplementarnych do robotów przemysłowych. Z grantu będą mogły także sfinansować wartości niematerialne i prawne w postaci m.in. oprogramowania, niezbędne do adaptacji i wdrożenia robota do działalności operacyjnej- poinformował prezes Budrowski.

Małe i średnie firmy, produkujące meble i mające siedzibę na terytorium Polski, mogły otrzymać wsparcie sięgające 85 proc. wydatków kwalifikowanych, wynoszących maksymalnie 1 mln zł.

Łącznie w naborze wpłynęło 105 wniosków o powierzenie grantu. Wyłoniono z nich 42 projekty o wartości niemalże 29 mln zł, przy czym średnia dotacja wyniosła 681,5 tys. zł. (PAP)

autorka: Agnieszka Libudzka

ali/ drag/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum