Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

H&M przegrywa walkę o klienta z markami firmy Inditex

Szwedzki gigant H&M przegrywa walkę o konsumentów z hiszpańskim Inditexem. Chociaż H&M oferuje tańsze ubrania, to Inditex szybciej reaguje na nowe trendy.
Reklama

Dzięki obrotom o wartości 24 miliardów euro Inditex jest drugim co do wielkości sprzedawcą odzieży na świecie, ale jego niższe obroty w 2017 roku pokazują, że sukces i wzrosty nie są już tak oczywiste. H&M konsekwentnie stawia na najniższą ceną, ale konsumenci są w stanie zapłacić więcej w sklepach Inditeksu (m.in. Zara, Bershka, Massimo Dutti, Pull&Bear), gdyż właśnie tam najszybciej znajdą modne, zgodne z tredndami kolekcje.

Różnica w cenie u wiodących detalistów odzieżowych jest m.in. wypadkową tego, gdzie obie firmy produkują swoje ubrania. Szwedzka firma 80 proc. swojej odzieży produkuje z krajach trzeciego świata, gdzie koszty pracy są najniższe. Inditex połowę asortymentu produkuje w krajach położonych blisko najważniejszych dla firmy rynków. To większe koszty, ale ubrania docierają do sklepów o wiele szybciej. Według analityków Goldman Sachs, odzież z metką H&M dociera do sklepów sieci dużo później, co jest ogromną przeszkodą w branży fast fashion, gdzie trendy szybko się zmieniają.

H&M rozumie te kwestie i chce produkować więcej ubrań w pobliżu kluczowych rynków, żądając tym samym większej elastyczności od dostawców. Analitycy obawiają się jednak, że firma może mieć  większe problemy, m.in. sprzedaż online poniżej oczekiwań oraz fakt, że stacjonarna sieć sklepów rozwija się zbyt szybko. Dlatego eksperci uważają, że wyniki H&M będą słabsze także w tym roku.

Zdaniem firmy ubezpieczeniowej Skandia, która znacznie obniżyła swój udział w akcjonariacie H&M, odzieżowa sieć jest zbyt ukierunkowana na wzrost obrotów, zamiast skupić się na rentowności. 

Reklama

Future of retail

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum