Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Inflacja we Francji w lipcu 6,1%, bezrobocie na poziomie 7,4%

Inflacja we Francji wzrosła w lipcu do 6,1 proc. w ujęciu rocznym, natomiast stopa bezrobocia w II kw. utrzymała się na stabilnym poziomie 7,4 proc. - podał w piątek francuski Narodowy Instytut Statystyczny (Insee).
Reklama

Ceny energii nadal istotnie wpływają na dane o inflacji, ale w mniejszym stopniu niż w ostatnich miesiącach - odnotowało Insee. Francuski instytut statystyczny wskazał również na wzrost cen usług, żywności i towarów przemysłowych.

Według danych Insee ceny energii we Francji wzrosły w lipcu o 28,5 proc. rok do roku, po wzroście o 33,1 proc. w poprzednim miesiącu. Ceny usług z kolei wzrosły w lipcu o 3,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. (wobec 3,3 proc. w czerwcu), a ceny żywności o 6,8 proc. (po 5,8 proc. w poprzednim miesiącu).

W lipcu ceny konsumpcyjne we Francji wzrosły o 0,3 proc, po wzroście o 0,7 proc. w czerwcu. Zharmonizowany indeks cen towarów i usług konsumpcyjnych wzrósł w ciągu roku o 6,8 proc. (względem 6,5 proc. w czerwcu) - podała instytucja.

Natomiast stopa bezrobocia w drugim kwartale 2022 r. była stabilna i wyniosła 7,4 proc. populacji aktywnej zawodowo we Francji (z wyłączeniem zamorskiego departamentu Majotty) wobec 7,3 proc. w pierwszym kwartale roku. Przekłada się to na 2,3 mln osób bezrobotnych.

Z Paryża Katarzyna Stańko (PAP)

ksta/ mk/

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum