Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

MediaMarkt i Saturn rosną na sprzedaży stacjonarnej. Online mocno w dół

Ceconomy, spółka holdingowa odpowiedzialna za MediaMarkt i Saturn, odnotowała w drugim kwartale bieżącego roku finansowego wzrost obrotów o 19 proc. Wzrost napędzany jest przez fizyczne sklepy i usługi, ponieważ sprzedaż online spadła o... 40 proc.
Reklama
  • W drugim kwartale obroty Ceconomy wzrosły o 18,8%, do 5 mld euro. Wcześniejsza strata operacyjna w wysokości 146 mln euro została zmniejszona do 62 mln euro.
  • Za wzrost wskaźnika zysku odpowiadają Niemcy i Holandia, w których w 2021 r. obowiązywały lockdowny i dlatego kraje te stanowiły słabą bazę porównawczą.

W ciągu całego pierwszego półrocza obroty nieznacznie wzrosły, o 2,1%, a wynik operacyjny wzrósł o 12 mln euro, do 212 mln euro. Marża brutto poprawiła się o 2,2 punktu procentowego, do 17,1%, dzięki wyższym przychodom ze sprzedaży fizycznej i usług.

MediaMarkt i Saturn: Klienci chcą usług

Usługi i rozwiązania dla klientów wzrosły o 54,5% i stanowiły 6,1% całkowitych przychodów w drugim kwartale. Ze względu na wysoką inflację, ale także silną presję konkurencyjną, Ceconomy trudno było podnieść ceny i w efekcie marża na produktach spadła.

E-commerce osiągnął już swój szczyt

Dziś jedna czwarta obrotów pochodzi ze sprzedaży internetowej, podczas gdy przed pandemią udział ten wynosił tylko 14%. W okresach lockdownów jedna trzecia całej sprzedaży odbywała się online. Jednak sprzedaż internetowa spadła o 40% w drugim kwartale, osiągając 1,26 mld euro. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy sprzedaż internetowa spadła o 28%.

Przez cały rok Ceconomy spodziewa się lekkiego wzrostu obrotów, a przede wszystkim wyraźnej poprawy zysków. Firma nie została dotknięta wojną na Ukrainie, a poziom dostaw jest nieco lepszy, choć nowym wyzwaniem są blokady w Chinach. Dlatego też sieci elektroniczne skupiają się na uzupełnianiu zapasów, zwiększeniu liczby dostawców i rozwiązaniach wielokanałowych.

 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum