Reklama
Partnerzy portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

MediaMarktSaturn: Elektromarkety będą wchodziły w mniejsze formaty

O planach otwarć nowych salonów, a także formatów Shop-in-Shop, wpływie zakazu handlu w niedziele oraz o sytuacji na rynku elektromarketów w Polsce rozmawiamy z Marcinem Rosati, prezesem zarządu MediaMarktSaturn Polska.
Reklama

Jak spółka MediaMarktSaturn Polska ocenia rok 2018? Co udało się osiągnąć?

W roku finansowym 2017/2018 intensywnie pracowaliśmy nad rozwojem naszej sieci w wielu obszarach i jesteśmy zadowoleni z wyników naszych działań. Kontynuowaliśmy rozwój we wszystkich kanałach sprzedaży - wychodząc naprzeciw zmieniającym się zwyczajom konsumentów, pracowaliśmy - i nadal pracujemy - nad funkcjonalnościami kanałów internetowych mediamarkt.pl i redcoon.pl. Równocześnie poszerzyliśmy sieć sklepów stacjonarnych - otworzyliśmy 5 nowych marketów: w Ostrołęce, Gdańsku, Katowicach, Warszawie i Łodzi.

Kamieniem milowym w historii naszej firmy była integracja sieci MediaMarkt i Saturn. W ciągu 4 miesięcy minionego roku kalendarzowego zrealizowaliśmy z sukcesem złożony proces połączenia obu marek pod jednym szyldem MediaMarkt. Dzięki temu wzmocniliśmy siłę marki MediaMarkt i możemy jeszcze skuteczniej odpowiadać na potrzeby i oczekiwania naszych klientów.

Wreszcie, w październiku ubiegłego roku świętowaliśmy jubileusz 20-lecia marki MediaMarkt w Polsce. To wydarzenie było dla nas wyjątkowo budujące, ponieważ pokazało nam, jak mocno nasza marka jest zakorzeniona w świadomości polskich konsumentów. Dlatego staramy się robić wszystko, aby ich nie zawieść, nieustannie rozwijamy kompetencje w obszarze doradztwa i zakres usług okołosprzedażowych.

Czy sieć odczuła skutki zakazu handlu w niedziele? Czy widoczne jest np. zmniejszenie dynamiki wzrostu sprzedaży lub wzrost kosztów w firmie?

Dni weekendowe zawsze generowały najwyższe obroty dla handlu. Skutki wprowadzenia regulacji ograniczających handel w niedziele są odczuwalne dla całej branży handlowej.

Oczywiście nastąpiło pewne przesunięcie zakupów na inne dni w tygodniu i w niedziele niehandlowe zwiększa się ruch w sklepach internetowych. Nie rekompensuje to jednak skutków ograniczenia handlu. Wprowadzone ograniczenia wprawdzie nie wiążą się dla nas z dodatkowymi kosztami, ale wymagały pewnych modyfikacji w niektórych obszarach naszej działalności.

MediaMarkt w listopadzie ub.r. uruchomił sklep na wydzielonej powierzchni hipermarketu Carrefour w Galerii Wileńskiej. Czy tego typu placówki będą otwierane w innych lokalizacjach?

Podstawowym warunkiem konkurencyjności na rynku jest ciągły rozwój kanałów dotarcia do klientów i szybkość reakcji oraz dostosowanie się do wymagań i dynamiki rynku. Chcemy być tam, gdzie są nasi klienci, dlatego zdecydowaliśmy się na uruchomienie dwóch sklepów w formacie Shop-in-Shop w hipermarketach Carrefour w Warszawie i Łodzi. Nie wykluczamy rozwoju tego modelu. Obecnie przyglądamy się, jak nasz nowy format sprawdza się na rynku.

Jakie plany ma sieć na 2019 rok, jeśli chodzi o liczbę nowych otwarć?

Oprócz sklepu internetowego mediamarkt.pl sieć MediaMarkt liczy obecnie 89 sklepów stacjonarnych w Polsce. Nasza najnowsza lokalizacja to Piła, w której pojawiliśmy się w ostatnim dniu lutego tego roku. Kolejne otwarcie planujemy w Warszawie w Galerii Młociny. W bieżącym roku finansowym nadal będziemy konsekwentnie rozwijać się we wszystkich kanałach dystrybucji.

Jak firma ocenia efekty sprzedażowe sklepu internetowego mediamarkt.pl?

Polski rynek e-commerce należy do najdynamiczniej rozwijających się w Europie. Trend ten ma odzwierciedlenie również w polskim handlu elektroniką użytkową. Nasze internetowe kanały dystrybucji zyskują na popularności, co przekłada się również na wzrost obrotów sprzedaży online. Stale rozwijamy funkcjonalności naszej platformy e-commerce i wdrażamy nowe usługi, które zwiększają komfort zakupów. Wszystkie nasze sklepy stacjonarne pełnią funkcję punktów odbioru zamówionych towarów.

Jak firma ocenia otoczenie rynkowe? Czy rynek elektromarketów w Polsce jest konkurencyjny? Jak będzie rozwijał się w najbliższych latach?

Polski rynek dystrybucji elektroniki użytkowej jest bardzo konkurencyjny, co wymusza na działających na nim podmiotach daleko posuniętą elastyczność. Szybki rozwój e-commerce oraz wdrażanie w handlu na szerszą skalę coraz bardziej zaawansowanych technologii skłoni firmy do modyfikacji swoich strategii biznesowych. W konsekwencji możemy spodziewać się stopniowego zmniejszania powierzchni sklepów stacjonarnych z powodu miniaturyzacji urządzeń i przeniesienia handlu do sklepów internetowych.

Jak zmieniały się w ostatnich latach nawyki zakupowe Polaków? Czego firma spodziewa się w przyszłości?

W ostatnich latach niska cena przestała być jedynym kryterium wyboru sklepu. Jest ona oczywiście nadal istotna, ale równie ważne są pozytywne doświadczenia i emocje towarzyszące zakupom. Klient docenia kompetentną i miłą obsługę, indywidualne podejście do jego potrzeb, szeroką ofertę usług, komfort zakupów czy liczbę punktów kontaktu. W dobie ciągłego i nieograniczonego dostępu do informacji coraz bardziej liczą się także pozytywne opinie innych klientów. Dlatego firmy kładą nacisk na wnikliwą analizę customer journey, aby kontakt klienta z marką na każdym etapie gwarantował jak najlepsze doświadczenia.

Coraz większe przenikanie się kanałów dystrybucji stanowi wyzwanie dla przedsiębiorstw, które muszą sprawnie reagować na nowe potrzeby konsumentów.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (1)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum