Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Niemcy: Agencja ochrony konsumentów zbada sektor smart TV

Niemiecki federalny urząd ochrony konkurencji i konsumentów Bundeskartellamt zapowiedział rozpoznanie w sprawie przetwarzania danych użytkowników pozyskiwanych przez producentów smart TV. To początek szerszych badań związanych z internetem rzeczy.
Reklama

Agencja korzysta w tym celu z nowych uprawnień uzyskanych w czerwcu 2017 roku, pozwalających jej na prowadzenie badań sektorowych w poszukiwaniu nieprawidłowości w ochronie praw konsumentów. Niemieckie przepisy o ochronie danych osobowych należą do najsurowszych na świecie.

W opublikowanym w środę komunikacie prasowym Bundeskartellamt podkreśla, że w odróżnieniu od typowych telewizorów urządzenia "smart TV" nie tylko odtwarzają, lecz również gromadzą i przekazują dalej dane. Według informacji firmy analitycznej GFK w pierwszej połowie 2017 roku smart TV odpowiadały za 56 proc. wszystkich telewizorów sprzedanych w Europie (w porównaniu do 46 proc. w okresie analogicznym w ubiegłym roku).W początkowej fazie badań sektorowych urząd skieruje zapytania do wszystkich głównych producentów smart TV na początku 2018 roku. Kwestionariusze mają obejmować pytania o rodzaj i zakres gromadzonych danych osobowych, a także o ich wycenę i przekazywanie. Bundeskartellamt jest szczególnie zainteresowany tym, w jaki sposób o zbieraniu i przetwarzaniu danych informowani są użytkownicy urządzeń łączących się z siecią. Smart TV zostały wybrane jako najpopularniejsze urządzenia w ramach internetu rzeczy.

W 2015 roku Samsung spotkał się z krytyką w związku z ciągłą aktywnością funkcji rozpoznawania głosu, w ramach której wszystkie rozmowy prowadzone w pobliżu urządzenia były nagrywane i przekazywane do zewnętrznej firmy. Podobny problem wystąpił w październiku 2017 roku w części inteligentnych głośników Google Home Mini. Na początku br. dokumenty opublikowane przez WikiLeaks ujawniły ponadto istnienie programu szpiegującego Weeping Angel, który pozwalał CIA na prowadzenie podsłuchów za pośrednictwem zainfekowanych nim Samsung Smart TV. 

Reklama

Future of retail

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum