Reklama
Partner serwisu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Bezrobocie najniższe od 32 lat. Do prostych prac fizycznych ruszyli Polacy

Z szacunków Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w lipcu utrzymała się na tym samym poziomie jak miesiąc wcześniej i wynosi 4,9 proc. – poinformowała w piątek minister Marlena Maląg.
Reklama

W Polsacie News szefowa MRiPS powiedziała, że szacunkowa stopa bezrobocia w lipcu wyniosła 4,9 proc., co oznacza, że jest na takim samym poziomie jak w czerwcu, a liczba bezrobotnych spadła.

– W końcu czerwca było zarejestrowanych około 820 tys. bezrobotnych, a w końcu lipca 811 tys., a więc widać tendencję spadkową – powiedziała minister Maląg.

Zaznaczyła, że mamy w Polsce najniższe bezrobocie od 32 lat, co – jak oceniła – przełoży się na rynek pracy.

– Nie powinno być tąpnięcia. Po okresie prac sezonowych czy ewentualnego spowolnienia nie będzie to sytuacja w żaden sposób dramatyczna, tylko taka, jak była przed pandemią – powiedział minister Maląg. – Szacujemy, że nie będzie wzrostów – dodała.

Agencje pracy tymczasowej wskazują, że stanowiska, gdzie wcześniej pracowali wyłącznie migranci zarobkowi z Ukrainy, zaczynają zgłaszać się Polacy. Chodzi o pracę fizyczna, niewymagającą kwalifikacji – w przemyśle, przetwórstwie spożywczym, w magazynach. Według analityków Gremi Personal liczba wyszukiwań w Google w języku polskim dotyczących pracy bez kwalifikacji w przemyśle, logistyce oraz handlu wzrosła o ok. 10 proc. w ciągu roku u użytkowników, którzy mieli tylko język polski ustawiony w przeglądarce.

Zainteresowanie Polaków mało popularnymi wcześniej zawodami może być związany z rosnącymi kosztami życia oraz z tym, że stawki wynagrodzeń w zawodach wymagających siły fizycznej ciągle rosną. Z powodu braku męskiej siły roboczej spowodowanej wojną w Ukrainie polscy pracodawcy zmuszeni są konkurować o mężczyzn.

O ile wcześniej minimalna godzinowa stawka wynagrodzenia dla pracowników niewykwalifikowanych wynosiła 16 zł netto za godzinę, teraz wzrosła do 17 zł. Tym samym miesięczna płaca minimalna wzrosła o 400-500 zł do 3800 zł. Średnio wykonując pracę fizyczną w Polsce mężczyźni mogą zarobić 4000 zł, bardziej wykwalifikowani specjaliści – od 4500 zł na rękę.

 

Reklama

Future of retail

KATOWICE MCK
25-27 KWIETNIA 2022
WWW.EECPOLAND.EU

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum