Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Nowe etykiety na urządzeniach RTV i AGD

Wraz z początkiem marca 2021 r. na wszystkich nowych urządzeniach AGD i RTV pojawią się zmienione etykiety energetyczne - informuje Komisja Europejska.
Reklama

Od marca na niektórych urządzeniach zasilanych prądem znajdziemy nowe etykiety z nowym oznaczeniem klas energetycznych. Zmianą będzie odejście od kolejnych "+", wraca za to zasada siedmiopunktowej skali od A do G.

Produkty, które mają obecnie najwyższą klasą energetyczną, czyli oznaczone jako A+++, w nowym oznaczeniu będą miały literę "C". Dla tych z A z jednym plusem, czyli obecnie najbardziej energochłonnych, zarezerwowane będą litery "F" i "G"". Litery A i B na razie nie będą przeznaczone dla żadnych produktów do czasu, aż na rynku pojawią się jeszcze bardziej wydajne energetycznie produkty AGD i RTV.

Paweł Gembara, dyrektor ds. zgodności produktów w Castorama Polska mówi Dotychczas większość urządzeń była klasy A, a im więcej było przy niej plusów, tymi bardziej energooszczędny był kupowany sprzęt. Urządzeń z oznaczeniem B, C, D, E, F i G było coraz mniej, albo całkowicie zniknęły z rynku. To, nad czym się zastanawialiśmy, to ile plusów wybrać, ponieważ te klasy A+++ często były najdroższe, choć jednocześnie pozwalały najwięcej zaoszczędzić na zużyciu prądu.

Na początku na pralkach, lodówkach, produktach, telewizorach, zmywarkach i suszarkach znajdziemy nowe etykiety energetyczne zgodne z rozporządzeniem unijnym z 2019 roku. Następnie zmiany obejmą oświetlenie i żarówki. Z czasem nowe oznaczenia będą sukcesywnie pojawiać się na pozostałych sprzętach zasilanych energią eklektyczną, takich jak urządzenia grzewcze i podgrzewacze wody.

- Pierwsza rzecz, która zwróci naszą uwagę po zmianie oznaczeń, to ta, że znikną plusy. Czyli w zasadzie wracamy do dawnej skali siedmiopunktowej – od A do G. Następuje tzw. przeskalowanie klas. Obecne oznaczenie A+++ na nowej skali będzie odpowiadać literce C lub D, A+ to nowe F i G. Nowe A i B na razie nie będą wykorzystywane – czekają na nowe, jeszcze bardziej energooszczędne produkty, które z czasem pojawią się na rynku – wyjaśnia Paweł Gembara, ekspert Castorama Polska. – Podkreślam – jeśli zdecydujemy się na zakup urządzenia na przykład z klasą energetyczną D, to nie kupujemy sprzętu zużywającego więcej prądu, zmieniło się jedynie oznaczenie. Aby właściwie porównać sprzęt i jego efektywność przed i po zmianie etykiet najlepiej porównać jego parametry techniczne, a nie tylko same etykiety klas efektywności.

Produkty oznaczone nowymi etykietami energetycznymi to też nowe obowiązki dla producentów. Wszystkie urządzenia będą musiały zostać zarejestrowane w dedykowanej bazie danych – EPREL, gdzie zamieszczona będzie szczegółowa dokumentacja techniczna danego produktu.

Dodatkowo za rok – od marca 2022 roku – na każdej etykiecie znajdzie się kod QR, który umożliwi klientowi wejście do bazy EPREL i weryfikację specyfikacji technicznej wybranego sprzętu.

Na nowych etykietach znajdziemy też inne informacje, na przykład o poziomie hałasu, pojemnościach czy ilości wody, którą zużywa wybrana pralka czy zmywarka. 

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum