Reklama
Partner portalu

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

PRCH: Zagrożone tysiące miejsc pracy w branży usług i rozrywki

Branża handlu usług i rozrywki została w szczególności dotknięta obecną sytuacją, poprzez konieczność zamknięcia większości placówek ze względów bezpieczeństwa. W przypadku braku możliwości generowania przychodów (za wyjątkiem marginalnej sprzedaży) firmy mogą szybko stracić zdolność pokrywania kosztów. To może spowodować falę upadłości i utratę pracy setek tysięcy pracowników oraz puste galerie i sklepy a także problemy wielu firm usługowych powiązanych z branżą (ochrony, sprzątania, rozrywki itp) – alarmuje Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH).
Reklama

PRCH jako jedyna i największa organizacja reprezentująca ponad 240 podmiotów z branży nieruchomości i miejsc handlu i usług, prowadzi czynny dialog ze stroną rządzącą i posiada reprezentację podczas konsultacji z Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Rozwoju, a także Biurem Premiera. Jeszcze w tym tygodniu zaplanowano kolejną telekonferencję przedstawicieli branży retail z Ministerstwem Rozwoju w celu wypracowania szczegółowych zapisów do ustaw.

Wczoraj zapowiedziano wprowadzenie programu “Tarcza antykryzysowa” który opierać się będzie na 5 najważniejszych filarach, obejmujących w sumie 212 mld zł pomocy. Rząd zapowiedział, że w ramach każdego filaru powstają szczegółowe projekty ustaw związanych z regulacjami w każdym z obszarów. Zostaną one zaprezentowane do końca tygodnia.

- PRCH po wewnętrznych konsultacjach w szerokim gronie przedstawicieli branży handlowej, wypracowało listę najważniejszych postulatów, które zostały przekazane do Ministerstwa Rozwoju. Liczymy na to, że przedstawione postulaty znajdą swoje odzwierciedlenie w proponowanych ustawach – informuje PRCH.

Poniżej prezentujemy te postulaty, na które zdaniem branży należy położyć główny nacisk i o które PRCH będzie zabiegać.

Wśród kluczowych postulatów PRCH, w ramach wsparcia dla sektora, znajdują się m.in. propozycje: odroczenie płatności CIT i VAT za okres trwania stanu zagrożenia epidemicznego (deklaracje podatkowe składane po 3 miesiącach do zakończenie tego stanu), odroczenie innym opłat (podatku od nieruchomości komercyjnych, płatności opłaty za użytkowanie wieczyste, zawieszenie odsetek za zwłokę), a także skrócenie okresu zwrotu VAT.

PRCH proponuje także zawieszenie spłaty rat kredytów (lub ich części) w okresie trwania zagrożenia; stanu epidemicznego i 6 miesięcy po jego zakończeniu, obniżenie oprocentowania kredytów, odroczenie płatności opłat za media, zawieszenie split payment do końca roku jak i regulacji wynikających z białej listy, wydłużenie czasu wdrożenia rozbudowanych plików .jpk, uruchomienie gwarantowanych przez Państwo długoterminowych pożyczek dla przedsiębiorstw, których płynność jest zagrożona z powodu obniżonej sprzedaży w okresie pandemii wirusa.

PRCH chce także zniesienia zakazu handlu w niedziele. Postuluje rozwiązania osłonowe dla pracowników i pracodawców: możliwość wysłania pracowników na urlop, którego koszt pokryje Państwo, możliwość wysłania pracowników na przymusowy urlop (nie tylko ten zaległy), czy odroczenie zapłaty składek ZUS.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum