Reklama

DlaHandlu.pl – wiadomości handlowe, FMCG, ecommerce, franczyza, sieci handlowe

Przychody Zary niższe niż oczekiwano

Po dziewięciu miesiącach roku fiskalnego, kończących się 31 października, hiszpański Inditex, właściciel m.in. marek Zara, Massimo Dutti, Bershka i Stradivarius, zwiększył przychody o 3 proc., do 18,4 mld euro. Wcześniej spółka prognozowała jednak wzrost rzędu 4-6 proc., co spowodowało negatywną reakcję inwestorów.
Reklama

Hiszpański gigant tłumaczy, że wpływ na niezrealizowanie prognozy miały różnice kursowe. Firma generuje ponad połowę przychodów w walutach innych niż euro, natomiast ze względu na scentralizowany model dystrybucji, koszty ponosi w większości w euro. Firma wskazuje, że wzrost przychodów w walutach lokalnych wyniósł po trzech kwartałach 7 proc., a więc powyżej prognozy.

Osiągnięte przychody i tak są rekordowe dla firmy jeśli chodzi o trzy pierwsze kwartały roku fiskalnego. Firma operuje w dość nietypowym okresie, jej rok fiskalny zaczyna się w lutym, a kończy 31 stycznia.

Zysk operacyjny grupy wzrósł o 3 proc., do 3,07 mld euro, ale bez wpływu różnic kursowych wzrost wyniósłby aż 14 proc. Z kolei zysk netto zwiększył się o 4 proc., do 2,44 mld euro, co również jest nowym historycznym rekordem po 9 miesiącach.

Wzrostowi sprzedaży i zysków towarzyszyła poprawa marży brutto o 60 punktów bazowych, do 58 proc. (57,4 proc. rok wcześniej).

Najważniejsza marka firmy - Zara - jest obecna ze swoimi kolekcjami na 202 rynkach na świecie, po tym jak miesiąc temu uruchomiła globalną platformę online. Jednocześnie stacjonarne sklepy Zara obecne są w 49 krajach, dla których firma uruchomiła zintegrowany system zarządzania zapasami.

Mimo rekordowych wyników inwestorzy zareagowali nerwowo, akcje spółki traciły w środę nawet 4,6 proc. Od początku 2018 roku akcje potaniały o 9 proc., zmniejszając kapitalizację firmy o ponad 5 mld euro.

Reklama

Lista tagów

Zobacz komentarze (0)

Proszę podać imię
Proszę wpisać treść komentarza
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum